Զորամասերում բացառված է ժամկետանց դեղորայքի օգտագործումը․ ՀՀ ՊՆ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն անդրադարձել է Ազգային ժողովի պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի՝ այսօր ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած պնդումներից մեկին:
«Բուժակների համահայկական ասոցիացիան, որի բարձրաձայնած, այսպես կոչված, խնդիրներին անդրադառնում էր պատգամավորը, չնայած այն հանգամանքին, որ ունի կարգախոս՝ «Միշտ բանակի կողքին», իր ստեղծման օրից մինչև հիմա, երբևէ, ո՛չ որպես կազմակերպություն, ո՛չ որպես նրա անդամ, բանակի վերաբերյալ որևէ հարցով ՊՆ իրավասու ստորաբաժանումներին չեն դիմել։ Նշված կազմակերպությունը կամ դրա անդամներից որևէ մեկը երբևէ հանդես չեն եկել որևէ առաջարկով, խնդրի քննարկման նախաձեռնությամբ կամ պարզաբանում ստանալու խնդրանքով՝ ի տարբերություն նմանատիպ բազմաթիվ հասարակական կազմակերպությունների։
Զինված ուժերի թե՛ հոսպիտալային, թե՛ զորամասային օղակներում դեղորայքով և բժշկական նշանակության այլ նյութական միջոցներով ապահովվածությունն իրականացվում է պլանավորված կարգով։ Այդ գործընթացի շրջանակում դեղորայքը ձեռք է բերվում, պահպանվում և զորամասերին հատկացվում բացառապես պիտանիության բավարար ժամկետով։ Զորամասերի բժշկական ծառայություններում, որտեղ օգտագործվում է հատկացված դեղորայքը, լիովին բացառված է պիտանիությունը սպառած ժամկետով դեղորայքի տրամադրումը զինծառայողներին կամ դրանցով բուժման կազմակերպումը։
Տարբեր պատճառներով (համաճարակային կայուն իրավիճակ, կանխարգելիչ աշխատանքների արդյունքում արձանագրված հիվանդացության ցածր մակարդակ և այլն) զորամասերի բուժկետերում առկա որոշ դեղեր, որոնք պարտադիր պետք է մշտապես գտնվեն պահեստում՝ անհրաժեշտության դեպքում կիրառելու համար, կարող են ծախսվել կանխատեսվածից քիչ կամ ընդհանրապես չծախսվել (օրինակ՝ դեղարկղերում առկա ուժեղ ցավազրկողներ, վիրակապական նյութեր և այլն)։ Այդ պարագայում ժամկետը սպառած դեղորայքը վերադարձվում է, փոխարինվում նոր ժամկետով դեղորայքով, իսկ ժամկետը սպառած դեղորայքը սահմանված կարգով խոտանում է լիցենզավորված կազմակերպությունը։
Զինված ուժերի զորային բժշկական ծառայությունում կիրառվող տրանսպորտային միջոցները շտապօգնության մեքենաներ չեն, այլ բարձր անցողունակությամբ սանիտարական տրանսպորտային միջոցներ, որոնք նախատեսված են բանակային դիրքերից կամ զորամասերից տուժածների և հիվանդների տեղափոխությունը որակավորված բուժօգնության փուլեր (հոսպիտալներ, քաղաքացիական կամ մարզային բուժհաստատություններ) արագ կազմակերպելու համար։
Զորամասերի բուժծառայությունների ավտոտրանսպորտային պարկը պարբերաբար թարմացվում է, փոխարինվում ավելի հարմարավետ մեքենաներով։ Մինչև տարեվերջ նախատեսվում է զորամասերին բաշխել ևս 30 սանիտարական ավտոմեքենա, իսկ 2026 թվականին նախատեսվում է զորային բժշկական ծառայությունը համալրել զրահապատ սանիտարական նոր մեքենաներով։
Հավելենք նաև, որ պաշտպանության նախարարությունը մշտապես բաց է ցանկացած բարձրացված խնդրի վերաբերյալ քննարկումների, ճշտում-ճշգրտումների, պարզաբանումների, ինչպես նաև դրանք լուծելու համար»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

В воинских частях использование просроченных медикаментов исключено: Минобороны РА
Министерство обороны Республики Армения прокомментировало одно из заявлений депутата Национального собрания Гегама Манукяна, прозвучавших сегодня с трибуны парламента.
«Всеармянская ассоциация фельдшеров, к так называемым проблемам которой обращался депутат, несмотря на лозунг «Всегда рядом с армией», с момента своего создания до сегодняшнего дня никогда — ни как организация, ни её члены — не обращались в компетентные подразделения Минобороны по какому-либо вопросу, касающемуся армии. Эта организация или её члены никогда не выступали с какими-либо предложениями, инициативами по обсуждению проблем или просьбами о разъяснениях, в отличие от множества других общественных организаций.
Обеспечение вооружённых сил медикаментами и другими медицинскими средствами — как госпитального, так и частного звена — осуществляется планово. В рамках этого процесса медикаменты закупаются, хранятся и передаются частям исключительно с достаточным сроком годности. В медицинских службах воинских частей, где используются выделенные медикаменты, полностью исключена выдача военнослужащим лекарств с истёкшим сроком или их применение при лечении.
По разным причинам (стабильная эпидемиологическая ситуация, низкий уровень заболеваемости благодаря профилактическим мерам и т.п.) некоторые лекарства, которые обязаны постоянно находиться на складе на случай необходимости, могут расходоваться меньше ожидаемого или вовсе не использоваться (например, сильные обезболивающие, перевязочные средства и др.). В таких случаях медикаменты с истёкшим сроком годности изымаются, заменяются новыми, а просроченные препараты утилизируются лицензированной организацией в установленном порядке.
Транспортные средства, используемые в войсковой медицинской службе, не являются машинами скорой помощи, а представляют собой санитарные автомобили высокой проходимости. Они предназначены для оперативной эвакуации раненых и больных с позиций и воинских частей в квалифицированные медучреждения (госпитали, гражданские и региональные больницы).
Автопарк медицинской службы регулярно обновляется и заменяется более удобным транспортом. До конца года планируется распределить ещё 30 санитарных автомобилей, а в 2026 году — пополнить войсковую медицинскую службу новыми бронированными санитарными машинами.
Добавим также, что Министерство обороны всегда открыто к обсуждениям любых поднятых вопросов, уточнениям, разъяснениям и их решению».