ԱԺ-ում ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը անդրադարձել է ՀՀ-ի 2026 թվականի պետական բյուջեին և պարտքին։
«2026 թ․-ին սպասում ենք 5․4% տնտեսական աճ, գրեթե հասնելով ՀՆԱ-ի 12 տրիլիոն մակարդակի, որը գերազանցում է մեր նախնական կանխատեսումները»,– ասել է Վահե Հովհաննիսյանը և հավելել, որ նույնիսկ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը բարձրացրել է Հայաստանի աճի կանխատեսումը՝ 5․5% տնտեսական աճով։
Նախարարը, խոսելով պետական պարտքի մասին, ընդգծել է, որ պարտքային քաղաքականությունը կայուն է. «Ընդդիմադիր շրջանակներն ասում են, թե մեր պետական պարտքը կրկնապատկվել է, բայց այն ավելացել է 80 տոկոսով։ Այս համատեսքստում սիպված եմ կրկնել, որ պարտքն ուղղվում է մեր պետության տնտեսական պոտենցիալի բարձրացմանը։ ՀՀ պետական պարտքն ավելացել է 80 տոկոսով, բայց 1,5 տարում հնարավոր կլինի մարել»,– ասել է նա և շեշտել, որ եթե որոշվի 1,5 տարում մարել 2018 թ․-ից հետո վերցրած պարտքը, ապա պետք է ստիպված ՊՆ ծախսը 429 մլրդ-ով կրճատել։

In the NA, Minister of Finance Vahe Hovhannisyan addressed the 2026 state budget and debt of the Republic of Armenia.
"In 2026, we expect 5.4% economic growth, almost reaching the 12 trillion level of GDP, which exceeds our initial forecasts," said Vahe Hovhannisyan, and added that even the International Monetary Fund has raised its growth forecast for Armenia to 5.5% economic growth.
Speaking about the state debt, the Minister emphasized that the debt policy is stable: "Opposition circles say that our state debt has doubled, but it has increased by 80 percent. In this context, I would like to reiterate that the debt is intended to enhance the economic potential of our state. "The state debt of Armenia has increased by 80 percent, but it will be possible to repay it in 1.5 years," he said, emphasizing that if it is decided to repay the debt taken out after 2018 in 1.5 years, then the Ministry of Defense's spending will have to be reduced by 429 billion.