Հայաստանի նախաձեռնությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդունել է բանաձև
Սամարղանդում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 43-րդ նստաշրջանի ընթացքում ընդունվել է Հայաստանի նախաձեռնությամբ ներկայացված՝ Փոքր կղզի զարգացող պետությունների (ՓԿԶՊ) միջազգային օր հռչակելու մասին բանաձևը: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
ՓԿԶՊ միջազգային օր սահմանելու վերաբերյալ Հայաստանի նախաձեռնությանը սատարել և համահեղինակել էին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շուրջ 130 անդամ պետություններ։ Բանաձևն ընդգծում է Փոքր կղզի զարգացող պետությունների խոցելիությունները և դրանց նկատմամբ միջազգային ուշադրության, համերաշխության և աջակցության անհրաժեշտությունը։ Փաստաթղթով ապրիլի 25-ը սահմանվում է որպես ՓԿԶՊ միջազգային օր։
Բանաձևի ընդունման կապակցությամբ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արամ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել Գլխավոր կոնֆերանսին և բանաձևի համահեղինակ պետություններին՝ փաստաթղթին միաձայն աջակցելու համար, ինչպես նաև վերահաստատել է Հայաստանի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ՓԿԶՊ բարեկամների խմբի համահիմնադիր և համանախագահ պետության կարգավիճակում Փոքր կղզիներ զարգացող պետությունների կարիքների հասցեագրման հարցում շարունակական հանձնառությունը։

UNESCO adopts resolution at Armenia's initiative
The RA Ministry of Foreign Affairs reports that the resolution on the International Day of Small Island Developing States (SIDS), submitted by Armenia, was adopted during the 43rd session of the UNESCO General Conference in Samarkand.
Armenia's initiative to establish the International Day of Small Island Developing States was supported and co-authored by about 130 UNESCO Member States. The resolution highlights the vulnerabilities of Small Island Developing States and underscores the need for international attention, solidarity, and support. The document establishes April 25 as the International Day of Small Island Developing States.
On the occasion of the adoption of the resolution, Ambassador Aram Hakobyan, Permanent Representative of the Republic of Armenia to UNESCO, thanked the General Conference and the co-sponsoring states of the resolution for their unanimous support for the document, and also reaffirmed Armenia's continued commitment to addressing the needs of Small Island Developing States in its capacity as a co-founder and co-chair of the UNESCO Group of Friends of the Small Island Developing States.