Հայաստանի նախաձեռնությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ընդունել է բանաձև
Սամարղանդում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 43-րդ նստաշրջանի ընթացքում ընդունվել է Հայաստանի նախաձեռնությամբ ներկայացված՝ Փոքր կղզի զարգացող պետությունների (ՓԿԶՊ) միջազգային օր հռչակելու մասին բանաձևը: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
ՓԿԶՊ միջազգային օր սահմանելու վերաբերյալ Հայաստանի նախաձեռնությանը սատարել և համահեղինակել էին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շուրջ 130 անդամ պետություններ։ Բանաձևն ընդգծում է Փոքր կղզի զարգացող պետությունների խոցելիությունները և դրանց նկատմամբ միջազգային ուշադրության, համերաշխության և աջակցության անհրաժեշտությունը։ Փաստաթղթով ապրիլի 25-ը սահմանվում է որպես ՓԿԶՊ միջազգային օր։
Բանաձևի ընդունման կապակցությամբ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արամ Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել Գլխավոր կոնֆերանսին և բանաձևի համահեղինակ պետություններին՝ փաստաթղթին միաձայն աջակցելու համար, ինչպես նաև վերահաստատել է Հայաստանի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ՓԿԶՊ բարեկամների խմբի համահիմնադիր և համանախագահ պետության կարգավիճակում Փոքր կղզիներ զարգացող պետությունների կարիքների հասցեագրման հարցում շարունակական հանձնառությունը։

По инициативе Армении ЮНЕСКО приняла резолюцию
На проходящей в Самарканде 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО была принята резолюция, представленная по инициативе Армении, о провозглашении Международного дня малых островных развивающихся государств. Об этом сообщает МИД Армении.
Инициативу Армении поддержали и соавторствовали около 130 государств-членов ЮНЕСКО.
Резолюция подчёркивает уязвимость малых островных развивающихся государств и необходимость международного внимания, солидарности и поддержки в их адрес.
Согласно документу, 25 апреля устанавливается как Международный день малых островных развивающихся государств.
Постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО, посол Арам Акопян, выразил благодарность Генеральной конференции и государствам-авторам резолюции за единогласную поддержку документа.
Он также подтвердил приверженность Армении, как соучредителя и сопредседателя Группы друзей малых островных развивающихся государств при ЮНЕСКО, продолжать работу по решению проблем, с которыми сталкиваются эти страны.