Մեկնարկել է ուսուցիչների այս տարվա կամավոր ատեստավորումը
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Երևանի Անդրանիկ Մարգարյանի անվան թիվ 29, ապա Բենիամին Ժամկոչյանի անվան թիվ 119 ավագ դպրոցներում ձևավորված քննական կենտրոններում հետևել է կամավոր ատեստավորմանը։
Երևանում և ՀՀ բոլոր մարզերում ձևավորվել են 53 քննական կենտրոններ, որոնք կահավորվել են համապատասխան սարքավորումներով, ապահովվել գերարագ ինտերնետային կապով: Կամավոր ատեստավորման քննություններն անցկացվում են նոյեմբերի 8-30-ը՝ ժամը 10:00-ին և 15:00-ին: Այս տարի կամավոր ատեստավորմանը մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ավելի քան 8400 մանկավարժներ։ Առաջինը ատեստավորման քննություն հանձնում են «Աշխարհագրություն» և «Ինֆորմատիկա» առարկաներ դասավանդող ուսուցիչները: Համապատասխանաբար գրանցվել են 313 և 289 մասնակիցներ:
Նախարարը քննական կենտրոնների պատասխանատուների հետ քննարկել է կազմակերպական աշխատանքների հետ կապված հարցեր ՝ հույս հայտնելով, որ ատեստավորման արդյունքները դրական կլինեն՝ արդարացնելով մասնակիցների սպասումները։
Կամավոր ատեստավորման քննություններն անցկացվում են էլեկտրոնային ձևաչափով։ Համաձայն ընթացակարգի՝ արդյունքների մասին ուսուցիչները իրազեկվում են անմիջապես քննության ավարտից հետո, բողոքարկում կարող են ներկայացնել 24 ժամվա ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ ուսուցիչները քննական կենտրոնում պետք է ներկայանան մեկնարկից առնվազն 30 րոպե առաջ՝ անձը հաստատող փաստաթղթով: Ուսուցիչներն իրենց հետ պետք է ունենան նաև համակարգ մուտք գործելու տվյալները՝ մուտքանունը և գաղտնաբառը:

Началась добровольная аттестация учителей этого года
Министр ОНКС Жанна Андреасян посетила экзаменационные центры, созданные в ереванских школах № 29 имени Андраника Маргаряна и № 119 имени Бениамина Жамкочяна, чтобы лично проследить за процессом добровольной аттестации.
В Ереване и всех регионах Армении сформированы 53 экзаменационных центра, оснащённых необходимым оборудованием и обеспеченных высокоскоростным интернетом. Экзамены в рамках добровольной аттестации проходят с 8 по 30 ноября, в 10:00 и 15:00.
В этом году заявки на участие подали более 8400 педагогов. Первыми проходят аттестацию учителя предметов «География» и «Информатика», зарегистрировавшиеся в количестве 313 и 289 участников соответственно.
Министр обсудила с ответственными лицами организационные вопросы и выразила надежду, что результаты аттестации будут положительными и оправдают ожидания участников.
Экзамены проводятся в электронном формате. Согласно установленному порядку, учителя получают информацию о результатах сразу после окончания экзамена, а апелляцию можно подать в течение 24 часов.
Напомним, что педагоги должны прибыть в экзаменационный центр не позднее чем за 30 минут до начала, имея при себе удостоверение личности, а также данные для входа в систему — имя пользователя и пароль.