Շուրջ 5 միլիոն եվրոյի աջակցություն․ մեկնարկել է նոր ծրագիր
Նոյեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել «Հաշվետու, արդյունավետ և գենդերազգայուն ինստիտուցիոնալ կառուցակարգեր ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունում և փրկարար ծառայությունում» ծրագրի բացման արարողությունը, որին մասնակցում էր ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Մասնակցում էին նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, ԵԱՀԿ քարտուղարության կոնֆլիկտների կանխարգելման կենտրոնի Գործառնական ծառայության տնօրենի տեղակալ Շոն Դե Կալուն, ՆԳ նախարարության և այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Արդյունավետ համագործակցության համար շնորհակալություն հայտնելով միջազգային գործընկերներին՝ ՆԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ծրագրի մեկնարկը վկայում է երկկողմ ջանքերի գնահատման և նախորդ նախաձեռնության դրական արդյունքների մասին։
Ըստ նախարար Սարգսյանի՝ ծրագիրը կարևոր ներդրում է ունենալու նաև Եվրոպական Միության հետ վիզաների ազատականացման Գործողությունների ծրագրի համատեքստում։
Արփինե Սարգսյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Ծրագիրը ներառում է ոչ միայն ոստիկանության բարեփոխումների շարունակականությունը, այլ նաև փրկարար ծառայության և աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտների զարգացումը՝ ապահովելով դրանց համաչափ ընդգրկումը։ Կարևորվել է նաև Փրկարար ծառայության կարիքների համար հատուկ տեխնիկայի ձեռքբերումը, աղետներին առաջինը արձագանքողների ինստիտուտի հիմնադրումն ու շարունակական զարգացումը՝ ապահովելով նրանց անհրաժեշտ վերապատրաստումները, իրական ժամանակում աղետների ռիսկի կանխատեսման և կառավարման 3D մոդելավորմամբ ԵՄ-ում կիրառվող գործիքի ներդրումը։
Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ ՆԳՆ համակարգային բարեփոխումների շրջանակներում ուղենիշային արդյունքներ են գրանցվել և բարեփոխումների ճանապարհի հաջող ընթացքի մասին է վկայում այն, որ բացահայտվում են նոր շերտեր, որոնք մինչ այդ տեսանելի չէին։
Նախարարը շեշտել է, որ ծրագիրը կենտրոնանում է առավելապես քրեական և համայնքային ոստիկանությունների կարողությունների զարգացման վրա։ Նա հանցավորության կանխարգելման տեսանկյունից կարևորել է ինտելեկտի վրա հենված օպերատիվ աշխատանքի մեթոդաբանությունը, իսկ Համայնքային ոստիկանության դեպքում՝ համայնքամետ ծառայության իրականացումը, համայնքի հետ շփման տարբեր մեթոդների, գործիքների նախատեսումը։
Ծրագրի թիրախային ուղղություններից Արփինե Սարգսյանը կարևորել է նաև ծառայողներին հոգեբանական աջակցության տրամադրումը, ինչը հնարավորություն կտա նրանց հոգեբանական առողջ պատկերով շարունակել իրենց առջև դրված խնդիրների իրականացումը։
«Ուզում եմ վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հանձնառությունը` շարունակելու Ներքին գործերի նախարարության համակարգի բարեփոխումները, թե՛ ինստիտուցիոնալ, թե՛ գործնական և թե՛ նաև կարողությունների զարգացման, հմտությունների կատարելագործման ուղղությամբ, որովհետև մենք հեռու ենք այն մտքից, որ որևէ ինստիտուտի ներդրումն արդեն իսկ բավարար է, որպեսզի մենք արձանագրենք, որ այս կամ այն բարեփոխումն իրականացվել է․ հակառակը, սա մի նոր գործընթացի մեկնակետ կարելի է դիտարկել»,- նշել է ՆԳ նախարարը։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսն իր խոսքում կարևորել է համատեղ ծավալուն աշխատանքն ու քաղաքացիակենտրոն մոտեցումները՝ նշելով, որ դրանք նպաստում են բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանը և կարիքների առաջնահերթ հաշվառմանը:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում ՆԳ նախարարին և նախարարության ողջ թիմին՝ նվիրումի և գործընկերների կարիքներին հաղորդ լինելու համար։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը՝ կիրառելով եվրոպական լավագույն փորձը և անհրաժեշտ գործիքակազմը»,-նշել է Վասիլիս Մարագոսը:
Համատեղ հավակնություններին, թիրախային ուղղություններով աշխատանքին և արդյունավետ գործընկերությանն է անդրադարձել Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին. «Ծրագրի անվանումը պատահական չէ. այն խորհրդանշում է պաշտպանական վահան, ինչպես պատահական չեն նաև այն նպատակները, որոնք ծրագրի հիմքում են՝ մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու և իրավունքի գերակայությունն ապահովելու համար հաշվետու և կայուն ինստիտուտների ստեղծում, կարողությունների ամրապնդում»։
ՆԳ նախարարության կառուցողական մոտեցումները բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ քարտուղարության կոնֆլիկտների կանխարգելման կենտրոնի Գործառնական ծառայության տնօրենի տեղակալ Շոն Դե Կալուն։ Նրա խոսքով՝ «Ծրագիրն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ այն ապահովելու է բարեփոխումների շարունակական և համակարգված իրականացում՝ հիմնվելով նախորդ ծրագրի արդյունքների վրա»։
Միջոցառման մասնակիցներն ամփոփել են բարեփոխումների նախորդ փուլերում կատարված աշխատանքներն ու ներկայացրել Ծրագրի հիմնական ուղղություններով որդեգրած մոտեցումները։
Ոստիկանության և Փրկարար ծառայության բարեփոխումների նոր առաջնահերթությունների և ընթացիկ աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկատվությամբ են կիսվել ՆԳՆ ռազմավարական պլանավորման, քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Ենոքյանն ու պետի տեղակալ Մերուժան Խաչատրյանը։
Ոստիկանության, անվտանգության և հանրային կառավարման ծրագրերի համակարգող Դավիթ Հարությունյանն ու Հայաստանում ԵԱՀԿ ծրագրի ազգային համակարգող Դինա Անանյանը ներկայացրել են Ծրագրի տեսլականը, հիմնական ռազմավարական ուղղություններն ու ակնկալվող գործողությունները։
Ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և ԵԱՀԿ-ի կողմից՝ Եվրոպական Միության համաֆինանսավորմամբ։ Շուրջ 5 միլիոն եվրոյի ներդրումը կուղղվի Ոստիկանությունում և Փրկարար ծառայությունում եվրոպական և միջազգային չափանիշներին, ինչպես նաև ԵՄ լավագույն փորձին համապատասխան արդյունավետ և հաշվետու կառուցակարգեր ապահովելուն։

On November 7, the opening ceremony of the "Accountable, Effective and Gender-Sensitive Institutional Frameworks in the RA Ministry of Internal Affairs Police and Rescue Service" project took place, in which Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan participated.
Also participating were Ambassador Vasilis Maragos, Head of the EU Delegation to Armenia; Natia Natsvlishvili, Permanent Representative of the UNDP to Armenia; Sean De Kalu, Deputy Director of the Operational Service of the OSCE Secretariat's Conflict Prevention Center; and representatives of the Ministry of Internal Affairs and other departments.
Expressing gratitude to international partners for the practical cooperation, the Minister of Internal Affairs emphasized that the launch of the project testifies to the assessment of bilateral efforts and the positive results of the previous initiative.
According to Minister Sargsyan, the project will also have a significant contribution in the context of the Action Plan on Visa Liberalization with the European Union.
Arpine Sargsyan emphasized that the Program includes not only the continuation of police reforms but also the development of the rescue service and disaster risk management sectors, ensuring their proportional inclusion. The acquisition of specialized equipment to meet the Rescue Service's needs, the establishment and continuous development of the Institute of First Responders to disasters, ensuring their necessary training, and the introduction of a tool used in the EU with 3D modeling for real-time disaster risk prediction and management were also emphasized.
According to Arpine Sargsyan, landmark results have been achieved within the framework of the Ministry of Internal Affairs' systemic reforms, and the successful progress of the reform path is evidenced by the fact that new layers are being revealed that were previously invisible.
The Minister emphasized that the Program focuses primarily on the development of the capabilities of criminal and community police. From the perspective of crime prevention, she emphasizes the importance of operational work methodologies based on intelligence, as well as the implementation of pro-community services and the provision of various communication tools for the community.
Among the project's target areas, Arpine Sargsyan also emphasized the importance of providing psychological support to employees, which will enable them to continue implementing the tasks set before them with a healthy psychological outlook.
"I want to reaffirm the commitment of the Government of the Republic of Armenia to continue the reforms of the Ministry of Internal Affairs system, both institutionally and practically, as well as in the direction of developing capacities and improving skills, because we are far from the idea that the investment of any institution is already sufficient for us to record that this or that reform has been implemented; on the contrary, this can be considered the starting point of a new process," the Minister of Internal Affairs noted.
In her speech, the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Vasilis Maragos, emphasized the importance of the joint extensive work and citizen-centered approaches, noting that they contribute to the effective implementation of reforms and the prioritization of needs.
"I express my gratitude to the Minister of Internal Affairs and the entire team of the Ministry for their dedication and responsiveness to the needs of our partners. We are ready to support the effective implementation of the Program, applying the best European experience and the necessary tools," noted Vasilis Maragos.
UNDP Resident Representative in Armenia, Natia Natsvlishvili, discussed the joint ambitions, work in targeted areas, and effective partnerships. "The name of the program is not accidental: it symbolizes a protective shield, as are the goals that underlie the program: the creation of accountable and sustainable institutions to protect human rights and ensure the rule of law, and capacity building."
Sean De Kalu, Deputy Director of the Operational Service of the OSCE Secretariat's Conflict Prevention Center, highly appreciated the constructive approaches of the Ministry of Internal Affairs. According to him, "The program is of particular importance, as it will ensure continuous and systematic implementation of reforms, building on the results of the previous program."
The event participants summarized the work carried out in the previous stages of the reforms and presented the approaches adopted in the main directions of the Program.
Information on the new priorities and ongoing work of the Police and Rescue Service reforms was shared by Vahe Yenokyan, Acting Head of the Strategic Planning, Policy Development and Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs, and Meruzhan Khachatryan, Deputy Head.
David Harutyunyan, Coordinator of the Police, Security and Public Administration Programs, and Dina Ananyan, National Coordinator of the OSCE Program in Armenia, presented the Program's vision, main strategic directions, and expected actions.
The project is implemented by the United Nations Development Programme and the OSCE, with co-financing from the European Union. The investment of approximately €5 million will be directed towards ensuring effective and accountable structures in the Police and Rescue Service in line with European and international standards, as well as EU best practices.