Վաղը սպասվում է այս տարվա ամենաուժեղ գեոմագնիսական փոթորիկը
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը սոցցանցի իր էջում հայտնել է, որ վաղը սպասվում է այս տարվա ամենաուժեղ գեոմագնիսական փոթորիկը։
«Ներկայումս, նույնիսկ թուլացած տեսքով (առանց հաշվի առնելու գիշերային արտանետումը), ՌԴ ԳԱ Տիեզերական գիտահետազոտական ​​ինստիտուտի Արեգակնային աստղագիտության լաբորատորիայի կանխատեսումները ցույց են տալիս փոթորիկներ G3-G4 միջակայքում, այսինքն՝ դրանք տատանվում են ուժեղից մինչև շատ ուժեղ։ Օրվա ընթացքում վերահաշվարկի դեպքում այս միջակայքը, հավանաբար, կտեղափոխվի G4-G5(ծայրահեղ ուժեղ) միջակայքի։
Սա նշանակում է, որ Երկրի մագնիսական դաշտում առաջացած խանգարումները կարող են զգալի ազդեցություն ունենալ ինչպես տեխնիկական համակարգերի, այնպես էլ մարդու ինքնազգացողության վրա։
Ի՞նչ կարող է մեզ անել մագնիսական փոթորիկը:
Որպես կանոն, դրա պատճառած խանգարումները բացասաբար են ազդում տարեցների և թույլ իմունային համակարգ ունեցող մարդկանց վրա: Նրանք, ովքեր զգայուն են այս երևույթի նկատմամբ, կարող են զգալ հոգնածություն, գլխացավեր, տհաճություն, արյան ճնշման տատանումներ և թույլ կենտրոնացում:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել:
Մագնիսական փոթորիկների ժամանակ բժիշկները խորհուրդ են տալիս պահպանել մրգերով ու բանջարեղենով սննդակարգ՝ առանց կենդանական ճարպերի։ Շատ ջուր խմելը նույնպես շատ է օգնում: Մի քանի ժամ անցկացրեք մաքուր օդում»։

The strongest geomagnetic storm of the year is expected tomorrow
Levon Azizyan, director of the Center for Hydrometeorology and Monitoring SNCO, announced on his social media page that the strongest geomagnetic storm of this year is expected tomorrow.
Currently, even in a weakened form (excluding nighttime emissions), the forecasts from the Solar Astronomy Laboratory of the Space Research Institute of the Russian Academy of Sciences indicate storms in the G3-G4 range, corresponding to a moderate to extreme level. In the event of recalculation during the day, this range is likely to shift to the G4-G5 (extremely strong) range.
This means that disturbances in the Earth’s magnetic field can have a significant impact on both technical systems and human well-being.
What can a magnetic storm do to us?
As a rule, the disorders it causes negatively affect the elderly and people with weakened immune systems. Those who are sensitive to this phenomenon may experience fatigue, headaches, malaise, fluctuations in blood pressure, and poor concentration.
How to protect yourself:
During magnetic storms, doctors recommend maintaining a diet rich in fruits and vegetables while avoiding animal fats. Drinking plenty of water also helps a lot. Spend a few hours in the fresh air.