ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ վարչապետին կից Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի գործադիր կոմիտեի նախագահ Հակոբ Արշակյանը մասնակցել եւ ողջույնի խոսքով է հանդես եկել Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 10-րդ համաժողովում:
Հակոբ Արշակյանը Հայաստանի զարգացման համատեքստում անդրադարձել է փոփոխվող աշխարհում ինտերնետի ու նոր տեխնոլոգիաների առանցքային նշանակությանը: ԱԺ փոխնախագահը խոսել է դեռեւս 1990-ականներին ամբողջ աշխարհում, այնուհետեւ նաեւ մեր երկրում ինտերնետի ազդեցության մասին` նշելով, որ ինտերնետը տնտեսության, հասարակության կյանքն ու կենցաղը փոխել եւ նոր հնարավորություններ է ստեղծել:
Անդրադառնալով զարգացման նոր հնարավորություններին, արհեստական բանականության, ռոբոտաշինության ու ավիատիեզերական ոլորտների զարգացմանը՝ նա, մասնավորապես, նշել է. «Առերեսվում ենք մի իրավիճակի, երբ արհեստական բանականությունը փոխում է ամբողջական արդյունաբերական շղթաներ: Այն արդեն մեր կյանքում է, բայց դրա ներկայությունը, կարծում եմ, առաջիկա տարիներին անճանաչելիորեն կփոխի տնտեսությունը, հասարակական կյանքը, կենցաղը»: ԱԺ նախագահի տեղակալը խոսել է տարբեր ժամանակներում ոլորտում նորարարության ազդեցությունների, դրանց վերաբերյալ վերաբերմունքի մասին:
ԱԺ փոխխոսնակի գնահատմամբ նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ տարիների ընթացքում ամբողջական փոփոխության է ենթարկվելու ե՛ւ արդյունաբերությունը, ե՛ւ հասարակական կյանքը: Այս համատեքստում նա կարծիք է հայտնել, որ առաջիկայում արհեստական բանականությամբ զինված մարդանման ռոբոտները մարդկությանը կազատեն կենցաղային մի շարք հոգսերից՝ հնարավորություն տալով ավելի շատ զբաղվելու կրթությամբ, գիտությամբ, ստեղծարար աշխատանքով, իրենց սիրած զբաղմունքով, երեխաների դաստիարակությամբ:
«Երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, անկախության հարցերը կապված են լինելու այն հանգամանքի հետ, թե երկրները որքանով են կարողանում նոր տեխնոլոգիաները, մասնավորապես՝ արհեստական բանականությունը, ռոբոտատեխնիկան, ավիատիեզերական տեխնոլոգիաներն օգտագործել իրենց զարգացման, իրենց հասարակություններին ծառայեցնելու համար եւ որքանով է այդ կրթական միջավայրը հասանելի լինելու մարդկանց ու որքանով են մարդիկ դրանից օգտվելու»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը:
Այս համատեքստում նա կարեւորել է ՀՀ վարչապետին կից Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի աշխատանքները, որի որոշման արդյունքում ստեղծվել եւ գործում է Նորարարության հայկական հիմնադրամը: Նշելով, որ այն երկարաժամկետ պետական ծրագրերի ստեղծման համար պատասխանատու մարմին է՝ ԱԺ փոխխոսնակը մանրամասնել է դրա շրջանակում իրականացվող աշխատանքները՝ միտված ոլորտի զարգացմանը:
Հայաստանի ինտերնետ դիմակայության, թվային քաղաքականության, լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիության եւ տեխնոլոգիական առաջընթացի հնարավորություններն ու մարտահրավերներն են քննարկվել նոյեմբերի 6-ին կայացած Ինտերնետ կառավարման հայաստանյան 10-րդ համաժողովում:

In the near future, AI-powered humanoid robots will alleviate us of several household concerns. Arshakyan
Hakob Arshakyan, Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia and Chairman of the Executive Committee of the Council for the Development of Science and Technology of Armenia, participated in and delivered a welcoming speech at the 10th Armenian Internet Governance Conference.
Hakob Arshakyan emphasized the crucial importance of the Internet and new technologies in the evolving world, particularly in the context of Armenia's development. The Deputy Speaker of the National Assembly spoke about the impact of the Internet on the economy, society, and everyday life in the 1990s, and also in our country, noting that the Internet has changed the lives and lifestyles of both the economy and society, creating new opportunities.
Referring to new development opportunities, the development of artificial intelligence, robotics, and aerospace, he, in particular, noted: "We are facing a situation where artificial intelligence is changing entire industrial chains. It is already in our lives, but its presence, I think, will change the economy, public life, and everyday life beyond recognition in the coming years." The Deputy Speaker of the National Assembly spoke about the impacts of innovation in the field at different times and the attitude towards them.
According to the Deputy Speaker of the National Assembly, both industry and public life will undergo a significant transformation over the years with the adoption of innovative technologies. In this context, he expressed the opinion that in the near future, humanoid robots equipped with artificial intelligence will free humanity from several household worries, allowing them to engage more in education, science, creative work, their favorite occupations, and raising children.
"The issues of sovereignty, territorial integrity, and independence of countries will be related to the extent to which countries can use new technologies, in particular, artificial intelligence, robotics, and aerospace technologies, for their development and serving their societies, and to what extent this educational environment will be accessible to people and to what extent people will benefit from it," Hakob Arshakyan stated.
In this context, he highlighted the work of the Armenian Council for the Development of Science and Technology, under the Prime Minister of the Republic of Armenia, which resulted in the establishment and operation of the Armenian Innovation Foundation. Noting that it is a body responsible for creating long-term state programs, the NA Deputy Speaker detailed the work carried out within its framework aimed at developing the sector.
The opportunities and challenges of Armenia's Internet resilience, digital policy, broadband Internet access, and technological progress were discussed at the 10th Armenian Internet Governance Conference held on November 6.