Գերմանիայի դեսպանությունը հայտնել է, որ մինչև 2027 թվականը Գերմանիան Հայաստանին 152 միլիոն եվրոյի աջակցություն կտրամադրի ռազմավարական ոլորտներում:
«Հաջողությամբ ավարտվել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկրորդ միջկառավարական բանակցությունները։
Հայաստանը և Գերմանիան համաձայնության են եկել վերականգնվող էներգակիրների, էներգաարդյունավետության, մասնավոր հատվածի զարգացման, մասնագիտական կրթության, ջրամատակարարման և ջրահեռացման, ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև լավ կառավարման, ապակենտրոնացման ու համայնքային զարգացման ոլորտներում ռազմավարական համագործակցության շուրջ։ Այդպիսով, Գերմանիան շարունակում է լինել Հայաստանի երկկողմ հարաբերություններում ամենակարևոր գործընկերներից մեկը։
Գերմանական կողմից բանակցությունները գլխավորել է ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) պետքարտուղար Նիլս Անենը։ Նա նշեց. «Գերմանիայի գերակա նպատակը Հայաստանի ժողովրդավարության և բարեփոխումների գործընթացի ռազմավարական աջակցությունն է, մասնավորապես՝ ԵՄ-ի հետ հետագա մերձեցումը, տնտեսության դիվերսիֆիկացիան ու հատկապես կանաչ տնտեսության զարգացումը, բայց, իհարկե, ամենից առաջ՝ հայ հասարակության բարեկեցության և սոցիալական ինտեգրման խթանումը։ Միայն այս հիմքի վրա կարող են հաջողվել և կայունանալ խաղաղության կառուցման ներկայիս ջանքերն ու սահմանների հնարավոր բացումը»։
Երկօրյա բանակցություններին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի գլխավորած 12 հոգանոց հայկական բարձրաստիճան պատվիրակությունը, որի կազմում էին ամենակարևոր գործընկեր նախարարությունների ութ փոխնախարարներ և ՀՀ վարչապետի գրասենյակը։
Գերմանիան շարունակում է մնալ Հայաստանի հուսալի գործընկերը նաև 2026 թվականի առաջիկա քաղաքական հանգրվանների առումով։ Լրացուցիչ աջակցություն կտրամադրվի հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման համար, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի #CoP17-ին։
ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության, իրականացնող գործընկերներ GIZ-ի և KfW զարգացման բանկի կողքին գերմանական պատվիրակության կազմում էին նաև ԳԴՀ արտաքին գործերի, էկոնոմիկայի և էներգետիկայի նախարարությունները, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի, կլիմայի պաշտպանության և միջուկային անվտանգության նախարարությունը։ Իրական արդյունք #TeamGermany-ի կողմից՝ ժողովրդավարական և ուժեղ Հայաստանի համար։

Посольство Германии сообщило, что до 2027 года Германия выделит Армении 152 миллиона евро в рамках поддержки стратегических направлений сотрудничества.
«Завершились вторые межправительственные переговоры между Арменией и Германией.
Стороны достигли договорённости о стратегическом сотрудничестве в сферах возобновляемых источников энергии, энергоэффективности, развития частного сектора, профессионального образования, водоснабжения и водоотведения, инфраструктуры, а также в областях хорошего управления, децентрализации и развития общин.
Тем самым Германия продолжает оставаться одним из важнейших партнёров Армении в двусторонних отношениях».
Переговоры с немецкой стороны возглавил государственный секретарь Министерства экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ) Нильс Аннен. Он отметил:
«Главная цель Германии — стратегическая поддержка демократического и реформаторского курса Армении, в особенности дальнейшее сближение с ЕС, диверсификация экономики и развитие „зелёной“ экономики. Но прежде всего — содействие благополучию и социальной интеграции армянского общества. Только на этой основе могут быть успешными и устойчивыми нынешние усилия по построению мира и возможному открытию границ».
В двухдневных переговорах участвовала армянская делегация во главе с министром экономики Геворгом Папояном, в состав которой вошли 12 высокопоставленных представителей, включая восемь заместителей министров и представителей аппарата премьер-министра.
Германия также останется надёжным партнёром Армении накануне ключевых политических событий 2026 года.
Будет предоставлена дополнительная помощь для организации парламентских выборов, которые состоятся в июне, а также для участия Армении в 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (CoP17).
В состав немецкой делегации, помимо BMZ и его исполнительных партнёров — GIZ и развитого банка KfW, вошли также представители министерств иностранных дел, экономики и энергетики, а также окружающей среды, климатической защиты и ядерной безопасности.
«Конкретный результат от #TeamGermany — ради демократической и сильной Армении. Мы с нетерпением ждём продолжения нашего совместного сотрудничества», — говорится в заявлении посольства.