Գերմանիայի դեսպանությունը հայտնել է, որ մինչև 2027 թվականը Գերմանիան Հայաստանին 152 միլիոն եվրոյի աջակցություն կտրամադրի ռազմավարական ոլորտներում:
«Հաջողությամբ ավարտվել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև երկրորդ միջկառավարական բանակցությունները։
Հայաստանը և Գերմանիան համաձայնության են եկել վերականգնվող էներգակիրների, էներգաարդյունավետության, մասնավոր հատվածի զարգացման, մասնագիտական կրթության, ջրամատակարարման և ջրահեռացման, ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև լավ կառավարման, ապակենտրոնացման ու համայնքային զարգացման ոլորտներում ռազմավարական համագործակցության շուրջ։ Այդպիսով, Գերմանիան շարունակում է լինել Հայաստանի երկկողմ հարաբերություններում ամենակարևոր գործընկերներից մեկը։
Գերմանական կողմից բանակցությունները գլխավորել է ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) պետքարտուղար Նիլս Անենը։ Նա նշեց. «Գերմանիայի գերակա նպատակը Հայաստանի ժողովրդավարության և բարեփոխումների գործընթացի ռազմավարական աջակցությունն է, մասնավորապես՝ ԵՄ-ի հետ հետագա մերձեցումը, տնտեսության դիվերսիֆիկացիան ու հատկապես կանաչ տնտեսության զարգացումը, բայց, իհարկե, ամենից առաջ՝ հայ հասարակության բարեկեցության և սոցիալական ինտեգրման խթանումը։ Միայն այս հիմքի վրա կարող են հաջողվել և կայունանալ խաղաղության կառուցման ներկայիս ջանքերն ու սահմանների հնարավոր բացումը»։
Երկօրյա բանակցություններին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի գլխավորած 12 հոգանոց հայկական բարձրաստիճան պատվիրակությունը, որի կազմում էին ամենակարևոր գործընկեր նախարարությունների ութ փոխնախարարներ և ՀՀ վարչապետի գրասենյակը։
Գերմանիան շարունակում է մնալ Հայաստանի հուսալի գործընկերը նաև 2026 թվականի առաջիկա քաղաքական հանգրվանների առումով։ Լրացուցիչ աջակցություն կտրամադրվի հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման համար, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի կողմերի #CoP17-ին։
ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության, իրականացնող գործընկերներ GIZ-ի և KfW զարգացման բանկի կողքին գերմանական պատվիրակության կազմում էին նաև ԳԴՀ արտաքին գործերի, էկոնոմիկայի և էներգետիկայի նախարարությունները, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի, կլիմայի պաշտպանության և միջուկային անվտանգության նախարարությունը։ Իրական արդյունք #TeamGermany-ի կողմից՝ ժողովրդավարական և ուժեղ Հայաստանի համար։

The German Embassy announced that Germany will provide Armenia with 152 million euros in strategic assistance by 2027.
The second round of intergovernmental negotiations between Armenia and Germany has been successfully concluded.
Armenia and Germany have agreed on strategic cooperation in the areas of renewable energy, energy efficiency, private sector development, vocational education, water supply and sanitation, infrastructure, as well as good governance, decentralization, and community development. Thus, Germany remains one of the most essential partners in Armenia’s bilateral relations.
The negotiations were led by Niels Ahnen, State Secretary of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). He noted: “Germany’s primary goal is to support Armenia’s democratic and reform process strategically, in particular, further rapprochement with the EU, economic diversification, and especially the development of a green economy, but of course, above all, to promote the well-being and social integration of Armenian society. Only on this basis can the current peace-building efforts and the possible opening of borders be successful and sustainable.”
A 12-member high-level Armenian delegation, led by Minister of Economy of the Republic of Armenia Gevorg Papoyan, including eight deputy ministers from key partner ministries and the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia, participated in the two-day talks.
Germany remains Armenia’s reliable partner, also in terms of the upcoming political milestones in 2026. Additional support will be provided for the organization of the parliamentary elections in June, as well as for the #CoP17 of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity.
Alongside the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development, the implementing partners GIZ and the KfW Development Bank, the German delegation also included representatives from the Federal Ministry for Foreign Affairs, the Federal Ministry for Economic Affairs and Energy, as well as the Federal Ministry for the Environment, Climate Protection, and Nuclear Safety—a real result from #TeamGermany for a democratic and strong Armenia.