Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ներկա է գտնվել «Թվային երկխոսություն. Էստոնիա-Հայաստան» աշխատաժողովին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանը, փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, «e-Estonia Briefing Centre»-ի թվային փոխակերպման գծով խորհրդատու Պետրա Հոլմը, ՀՀ օրենսդիր, գործադիր, դատական իշխանությունների, պետական կառավարման համակարգի, ակադեմիական հաստատությունների ներկայացուցիչներ։
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է աշխատաժողովի մասնակիցներին, նշել, որ Հայաստանում թվայնացման ոլորտի զարգացումն առաջնահերթությունների շարքում է, խոսել մեր երկրում թվայնացման ոլորտում հեղափոխական փոփոխություններ իրականացնելու անհրաժեշտության մասին և այդ համատեքստում՝ կարևորել փորձագիտական ներուժի զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ աշխատաժողովը կազմակերպելու միտքն առաջացել է սույն թվականի ապրիլի 27-28-ին Էստոնիայի Հանրապետություն իր կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում՝ Տալլինում e-Estonia Briefing տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների կենտրոն այցելության ընթացքում:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ ծանոթանալով կենտրոնի գործունեությանը, Էստոնիայի թվայնացման և էլեկտրոնային կառավարման կառուցվածքին, թվայնացման ուղղությամբ իրականացված և նախատեսվող ծրագրերին և կարևորելով թվայնացման ոլորտում Էստոնիայի հետ փորձի փոխանակումն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ հանձնարարել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը
նախաձեռնել է e-Estonia Briefing Centre-ի թվային փոխակերպման գծով խորհրդատու Պետրա Հոլմի այցը Հայաստան։ «Հետևաբար մենք այսօր հավաքվել ենք, որպեսզի Պետրա Հոլմից փորձենք իմանալ՝ ինչպես է աշխատում թվայնացումն Էստոնիայում, որ գիտեք համաշխարհային առաջատար է համարվում թվայնացման ոլորտում և փորձենք օգտակար տեղեկություններ քաղել նրա ներկայացումից»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը և հույս հայտնել, որ այս աշխատաժողովն էականորեն կնպաստի Հայաստանի թվայնացման օրակարգի արդյունավետ իրականացմանը:
Աշխատաժողովին բանախոսությամբ հանդես է եկել e-Estonia Briefing Centre-ի թվային փոխակերպման գծով խորհրդատու Պետրա Հոլմը՝ ներկայացնելով Էստոնիայի թվայնացման և էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում միջազգային ճանաչում գտած փորձը, իրականացված աշխատանքներն ու ծրագրերը։
Աշխատաժողովի ընթացքում ներկաները հնարավորություն են ունեցել նաև հարցեր ուղղել բանախոսին և ստանալ անհրաժեշտ պատասխաններ։

Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна на семинаре «Цифровой диалог: Эстония – Армения».
На мероприятии также присутствовали председатель Национального собрания Ален Симонян, председатель Высшего судебного совета Артур Атабекян, вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель Аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, консультант по цифровой трансформации центра e-Estonia Briefing Centre Петра Холм, представители законодательной, исполнительной и судебной властей, системы государственного управления и академических учреждений.
Премьер-министр Пашинян поприветствовал участников семинара, отметив, что развитие сферы цифровизации является одним из приоритетов правительства. Он подчеркнул необходимость проведения в стране революционных изменений в сфере цифровых технологий и важность развития экспертного потенциала.
Пашинян рассказал, что идея организации семинара возникла после его официального визита в Эстонию 27–28 апреля текущего года и посещения центра e-Estonia Briefing Centre в Таллине. Ознакомившись с деятельностью центра, структурой электронного управления и реализуемыми программами, премьер-министр поручил Министерству высокотехнологичной промышленности Армении организовать визит в Армению консультанта центра по цифровой трансформации Петры Холм.
«Сегодня мы собрались, чтобы узнать у Петры Холм, как работает цифровизация в Эстонии, которая считается мировым лидером в этой сфере, и извлечь полезные уроки из её опыта», — отметил Никол Пашинян, выразив надежду, что семинар существенно поспособствует эффективной реализации цифровой повестки Армении.
Во время семинара Петра Холм представила международно признанный опыт Эстонии в области цифровизации и электронного управления, рассказала о реализованных проектах и программах.