Սևանա լճից դուրս է բերվել ապօրինի տեղադրված 346 հատ խեցգետնաորսիչ և 90 հատ ձկնորսական ցանց
ՇՄՆ էկոպարեկային ծառայության Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզային վարչության աշխատակիցների կողմից Սևանա լճում և հարակից տարածքներում իրականացվող մշտադիտարկման շրջանակում Գեղարքունիքի մարզի Ծովազարդ բնակավայրի հարակից տարածքում ձեռնարկված միջոցառման արդյունքում Սևանա լճից դուրս է բերվել ապօրինի տեղադրված 346 հատ խեցգետնաորսիչ և 90 հատ ձկնորսական ցանց, իսկ 76 հատ խեցգետին բաց է թողնվել լիճ, այդ մասին հայտնում են ՀՀ ՇՄՆ էկոպարեկային ծառայությունից։
Փաստի առթիվ կազմվել է համապատասխան արձանագրություն, ձեռնարկվում են միջոցառումներ իրավախախտում կատարած անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Հիշեցնենք, որ Կառավարության 2025 թվականի հունիսի 26-ի N865-Ն որոշմամբ սահմանված է Սևանա լճում ձկան և խեցգետնի արդյունագործական որսի չափաքանակները, ժամկետները, արդյունագործական որսի կազմակերպման պայմաններն ու պահանջները, համաձայն որի 2025 թվականի համար Սևանա լճում խեցգետին կենդանատեսակի արդյունագործական որսի չափաքանակ չի սահմանվել, իսկ սիգի որսն իրականացվում է Սևանա լճի ամբողջ տարածքով, ափից առնվազն 500 մետր հեռավորության վրա։

Сотрудники Котайкского и Гегаркуникского региональных управлений экоинспекции Министерства окружающей среды в ходе мониторинга, проведённого в Севанском озере и прилегающих территориях, изъяли 346 незаконно установленных раколовок и 90 рыболовных сетей вблизи населённого пункта Цовазард (Гегаркуникская область). Об этом сообщает экоинспекция Минприроды.
Кроме того, 76 раков были выпущены обратно в озеро. По факту нарушения составлен соответствующий протокол, ведутся мероприятия по выявлению лиц, причастных к правонарушению.
Напомним, что согласно постановлению правительства №865-Н от 26 июня 2025 года, установлены нормы, сроки и условия промышленного вылова рыбы и раков в Севанском озере.
На 2025 год квота на промышленный вылов раков не предусмотрена, а ловля сига разрешена на всём протяжении озера на расстоянии не менее 500 метров от берега.