Կառավարությունն այսօրվա նիստում չզեկուցվող նախագծերի թվում ընդունել է Կիպրոսում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությանը կից ռազմական կցորդի մասին որոշում։
Ըստ որոշման հիմնավորումների, Հայաստանը Կիպրոսում հավատարմագրված ռազմական կցորդ կունենա, որն էլ կիրականացնի երկու պետությունների ռազմական և ռազմաքաղաքական համագործակցության համադրման և կոորդինացման աշխատանքները, կամրապնդի երկկողմ փոխգործակցության մակարդակը, ինչպես նաև կներկայացնի երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարային զարգացման վերաբերյալ առաջարկություններ:
Որոշման համաձայն, հնարավորություն կստեղծվի ՀՀ պաշտպանության նախարարության համար Կիպրոսի Հանրապետությունում ռազմական կցորդի միջոցով երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների արդյունավետ աշխատանքի համար, այն նոր որակ կհաղորդի ռազմական ոլորտում գործընկերային հարաբերություններին և կնպաստի բարեկամական կապերի հետագա խորացմանը, ինչպես նաև ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության հնարավորությունների ընդլայնմանը:

Armenia to have a military attaché in Cyprus
The government adopted a decision to establish a military attaché at the Embassy of the Republic of Armenia in Cyprus, among the projects not reported at today's session.
According to the decision's justifications, Armenia will have a military attaché accredited in Cyprus, who will coordinate the armies and military-political cooperation between the two states, strengthen bilateral interaction, and present proposals for the prospective development of collaboration between the two countries.
According to the decision, an opportunity will be created for the Ministry of Defense of the Republic of Cyprus through the military attaché for the practical work of the defense departments of the two countries, it will give a new quality to partnership relations in the military sphere and contribute to the further deepening of friendly ties, as well as the expansion of opportunities for military and military-technical cooperation.