Գերմանիան դարձել է Հայաստանի ամենահուսալի գործընկերներից մեկը․ Պապոյան
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի համանախագահությամբ հոկտեմբերի 30-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության մայրաքաղաք Բեռլինում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միջև ֆինանսական և տեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը։
Հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահն էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը, իսկ գերմանական կողմից՝ ԳԴՀ Տնտեսական զարգացման և համագործակցության նախարարության պետքարտուղար Նիլս Աննենը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, մասնավորապես՝ առևտրի, ներդրումների, ներմուծման և արտահանման, միկրո և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման, վերականգնվող էներգետիկայի, կայուն քաղաքային զարգացման, ջրային ռեսուրսների կառավարման, գյուղատնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում։
«Հայաստանի ու Գերմանիայի միջև ձևավորվել է ամուր, վստահելի և հեռանկարային համագործակցություն՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների՝ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների և ներառական տնտեսական աճի վրա։ Վերջին տարիների ընթացքում Գերմանիան դարձել է Հայաստանի ամենահուսալի գործընկերներից մեկը՝ թե՛ երկկողմանի, թե՛ Հայաստան-ԵՄ ավելի լայն շրջանակներում։ Այսօրվա երկխոսությունը ևս մեկ կարևոր քայլ է այս գործընկերության խորացման և մեր համատեղ ջանքերը Հայաստանի կայուն, կանաչ և բազմազան զարգացման երկարաժամկետ տեսլականի հետ համապատասխանեցնելու ուղղությամբ»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը կարևորել է Գերմանիայի աջակցությունը Հայաստանում քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների իրականացման, կայուն զարգացման, կանաչ տնտեսության խթանման և սոցիալական ինտեգրման ուղղություններով։
Գևորգ Պապոյանն իր խոսքում ընդգծել է նաև Հայաստան–ԵՄ համագործակցության շրջանակում Գերմանիայի հետ փոխգործակցության ընդլայնման կարևորությունը։ Նիստին մասնակցել են նաև Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը։

On October 30, the Intergovernmental Commission on Financial and Technical Cooperation between the Republic of Armenia and the Federal Republic of Germany held a meeting in Berlin, the capital of the Federal Republic of Germany, under the co-chairmanship of the Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan.
The Armenian side of the commission was co-chaired by Gevorg Papoyan, Minister of Economy of the Republic of Armenia, and Niels Annen, State Secretary of the Federal Ministry for Economic Development and Cooperation of the Federal Republic of Germany co-chaired the German side.
During the meeting, the prospects for the development of bilateral trade and economic relations were discussed, in particular in the areas of trade, investments, import and export, development of micro and medium-sized enterprises, renewable energy, sustainable urban development, water resources management, agriculture, high technologies, tourism, and other areas.
“A strong, reliable and promising cooperation has been formed between Armenia and Germany, based on common values: democracy, the rule of law, human rights and inclusive economic growth. In recent years, Germany has become one of Armenia’s most reliable partners, both bilaterally and within the broader Armenia-EU framework. Today’s dialogue is another important step towards deepening this partnership and aligning our joint efforts with Armenia’s long-term vision of sustainable, green, and diverse development,” noted Gevorg Papoyan.
The RA Minister of Economy highlighted Germany’s support in Armenia in implementing political and economic reforms, sustainable development, promoting a green economy, and social integration.
In his speech, Gevorg Papoyan also emphasized the importance of expanding cooperation with Germany within the framework of Armenia-EU cooperation. The RA Ambassador to Germany, Viktor Yengibaryan, and the RA Deputy Minister of Economy, Anushik Avetyan, also attended the session.