Իրական ներուժն առջևում է․ Պապոյանը Բեռլինում հանդիպել է գերմանացի գործարարների հետ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 29-31-ը գտնվում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության մայրաքաղաք Բեռլինում։ Հոկտեմբերի 29-ին նախարարը հանդիպել է գերմանացի ավելի քան 40 գործարարների հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային միջավայրի հնարավորություններն ու գործիքակազմը։ Նախարարն առանձին անդրադարձել է երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցությանը՝ մասնավորապես գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, ձեռներեցության զարգացման, տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտներում։
«Գերմանիան արդեն իսկ Հայաստանի կարևոր տնտեսական գործընկերն է, բայց ես համոզված եմ, որ իրական ներուժը դեռ առջևում է։ Մենք նպատակ ունենք նոր թափ հաղորդել առևտրային և ներդրումային մեր երկկողմ հարաբերություններին՝ խրախուսելով ուղղակի ներդրումները Գերմանիայից և ընդլայնելով համագործակցությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ենթակառուցվածքները, վերականգնվող էներգիան, ջրային ռեսուրսների կառավարումը, գյուղատնտեսությունը, նորարարությունը և տեխնոլոգիաները»,- նշել է նախարարը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը պատասխանել է նաև մասնակիցներին հուզող հարցերին, լսել նրանց առաջարկները։

The delegation led by the Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan, is in Berlin, the capital of the Federal Republic of Germany, from October 29 to 31. On October 29, the Minister met with more than 40 German businesspeople. The meeting was also attended by the Ambassador of the Republic of Armenia to Germany, Victor Yengibaryan, and the Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, Anushik Avetyan.
During the meeting, the Minister presented the opportunities and tools available in Armenia's investment environment. The Minister separately touched upon economic cooperation between the two countries, in particular in agriculture, energy, entrepreneurship development, technology, and telecommunications.
"Germany is already an important economic partner of Armenia, but I am convinced that the real potential is still ahead. "We aim to give new impetus to our bilateral trade and investment relations by encouraging direct investments from Germany and expanding cooperation in areas such as infrastructure, renewable energy, water resources management, agriculture, innovation, and technology," the Minister noted.
During the meeting, the Minister also answered questions of concern to the participants and listened to their suggestions.