ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը և ԱՀԿ Եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակն ստորագրել են 2026–2030 թթ. համագործակցության հնգամյա ռազմավարությունը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
Աշխատանքային այս փաստաթուղթը համահունչ է ազգային առողջապահական մեր առաջնահերթություններին`
- Ամրապնդել առաջնային առողջապահությունը՝ ապահովագրական համակարգ ներդնելով
- Ապահովել առողջապահական ծառայությունների հավասար հասանելիությունը բոլորի համար
- Խթանել ժողովրդագրական կայունությանը
- Ամրապնդել առողջապահական անվտանգությունը և արտակարգ իրավիճակների պատրաստվածությունը:
Նախարարը ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի գրասենյակի ղեկավար Հանս Կլյուգեի հետ քննարկել է առողջապահական ընթացիկ ծրագրերը, մասնավորապես՝ առողջության ապահովագրության ներդրմանն ուղղված քայլերը:
Հիշեցնենք, որ Անահիտ Ավանեսյանը երկօրյա այցով Կոպենհագենում է` մասնակցելու Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային կոմիտեի 75-րդ նստաշրջանին:

The RA Ministry of Health and the WHO signed a five-year cooperation strategy
The Ministry of Health of the Republic of Armenia and the WHO Regional Office for Europe have signed a five-year cooperation strategy for 2026–2030. The Ministry of Health of the Republic of Armenia informs about this.
This working document is in line with our national health priorities:
- Strengthen primary health care by introducing an insurance system
- Ensure equal access to health services for all
- Promote demographic stability
- Strengthen health security and emergency preparedness.
The Minister discussed current health programs with the Head of the WHO Regional Office for Europe, Hans Kluge, in particular, steps aimed at introducing health insurance.
Let us remind you that Anahit Avanesyan is in Copenhagen on a two-day visit to participate in the 75th session of the World Health Organization Regional Committee for Europe.