Պատմական ռեկորդ․ աշխատատեղերի թիվը անցել է 800 հազարը
Կառավարության նիստի ժամանակ վարչապետը հրապարակել է նաև աշխատատեղերի նոր վիճակագրության մասին տվյալները. «2025թ. սեպտեմբերի դրությամբ առաջին անգամ պատմականորեն Հայաստանում գրանցված և աշխատավարձով ապահովված աշխատատեղերի թիվը հատել է 800 000-ի սահմանը: Պատմականորեն երբեք մենք նման թիվ չենք ունեցել և սեպտեմբերի դրությամբ կազմել է 805 687: Մեր ուշադրությունը հրավիրում եմ այն փաստի վրա, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերի համեմատ գրանցված աշխատատեղերն ավելի են 37 140-ով կամ 4.8 տոկոսով: Իսկ 2018 թ․ սեպտեմբերի համեմատ 222 912-ով կամ 38 տոկոսով: Այսպիսով՝ կարող ենք արձանագրել, որ 2018 թվականից ի վեր Հայաստանում ստեղծվել են ավելի քան 222 հազար աշխատավարձով ապահովված աշխատատեղեր»:
Երկրի ղեկավարը թեմայի շրջանակում անդրադարձել է նաև բարեկեցության հարցին և նշել. «Մի կողմից՝ աշխատատեղերի աճ է տեղի ունենում, մյուս կողմից՝ ասում ենք, որ Հայաստանը դինամիկ զարգացող երկիր է: Եվ սա ճշմարտություն է: Բայց կա նաև այսպիսի մի իրականություն, երբ մարդիկ հասկանալիորեն հարց են բարձրացնում, ասում են, որ կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր աշխատող են, աշխատում են, բայց իրենք չեն ապրում բարեկեցիկ կյանքով»: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ սա արդեն որակավորման և կարողությունների խնդիր է և ընդգծել, որ Կառավարությունը նպաստավոր պայման է ստեղծել՝ իջեցնելով եկամտահարկը պատմականորեն նվազագույնին և շատ բան կախված է նաև աշխատուժի, անհատի, փոքր և միջին բիզնեսի կարողություններից:
Խոսելով տնտեսության կառուցվածքում նախատեսվող փոփոխությունների մասին՝ երկրի ղեկավարը նշել է. «Տնտեսության կառուցվածքում առաջիկայում տեղի են ունենալու ֆունդամենտալ փոփոխություններ, մասնավորապես՝ հիմա մենք տեսնում ենք և գոհունակությամբ պետք է արձանագրել, որ Հայաստանը քայլ-քայլ շրջափակումը հաղթահարում է: Արդեն երկու օր քննարկվում է, որ Ադրբեջանը հայտարարեց դեպի Հայաստան արտահանման սահմանափակումների վերացման մասին, և ես միջազգային հարթակում՝ Թբիլիսիում տեղի ունեցած «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովում իմ գնահատանքն եմ արտահայտել Ադրբեջանի նախագահի այս որոշման կապակցությամբ և ողջունել եմ այդ որոշումը: Նույնն ուզում եմ անել նաև այստեղ, որովհետև դա շատ կարևոր որոշում է: Եվ դա ցույց է տալիս, որ Վաշինգտոնի Հռչակագիրը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները դրանք, ինչպես փորձ է արվում որոշ տեղերում ներկայացնել, միայն դեկլարացիա չեն: Այսինքն՝ դրանք դեկլարացիան են, բայց իրենց հետ բերել են կոնկրետ արդյունքներ»:
Վարչապետն անդրադարձել է նաև գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման ցուցանիշներին և նշել. «Այսօրվա դրությամբ մենք ունենք արտահանման 13.8 տոկոս աճ նախորդ տարվա դրությամբ ընդ որում՝ կոնկրետ ուղղություններով. ծիրանի դեպքում 25.5 տոկոս աճ, սալորի դեպքում 61.1 տոկոս աճ, դեղձի դեպքում 87.1 տոկոս աճ, կեռասի դեպքում 123 տոկոս աճ, տանձի դեպքում 245 տոկոս աճ, լոլիկի դեպքում 12 տոկոս աճ, պղպեղի դեպքում 62 տոկոս աճ, կաղամբի դեպքում 843 տոկոս աճ, սմբուկի դեպքում 72 տոկոս աճ, հատով ծաղիկի դեպքում 6.4 տոկոս աճ, տոննայով՝ 116 տոկոս աճ»: Նման ցուցանիշը, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, կապված է ինտենսիվ գյուղատնտեսության զարգացմամբ:

Historical record: the number of jobs exceeded 800 thousand
During the government session, the Prime Minister also published new statistics on jobs: "As of September 2025, for the first time in history, the number of registered and paid jobs in Armenia has exceeded 800,000. Historically, we have never had such a number, and as of September, it amounted to 805,687. I draw our attention to the fact that compared to September of the previous year, registered jobs are 37,140 more, or 4.8 percent more. And compared to September of 2018, they are 222,912 more, or 38 percent more. Thus, we can record that since 2018, more than 222,000 paid jobs have been created in Armenia."
The Head of State also touched upon the issue of well-being within the framework of the topic and noted, "On the one hand, there is an increase in jobs; on the other hand, we say that Armenia is a dynamically developing country. And this is true. But there is also such a reality when people understandably raise a question; they say that there are many people who are working, working, but they do not live a prosperous life." Nikol Pashinyan noted that this is already a matter of qualifications and capabilities and emphasized that the Government has created favorable conditions by reducing income tax to a historical minimum, and much also depends on the capabilities of the workforce, individuals, and small and medium-sized businesses.
Speaking about the planned changes in the structure of the economy, the head of state noted, "Fundamental changes will take place in the structure of the economy in the near future. In particular, now we see and must note with satisfaction that Armenia is overcoming the blockade step by step. It has been discussed for two days that Azerbaijan announced the lifting of export restrictions to Armenia, and I expressed my appreciation for this decision of the President of Azerbaijan on the international stage, at the "Silk Road" conference held in Tbilisi, and I welcomed that decision. I want to do the same here, because it is a very important decision. And it shows that the Washington Declaration and the agreements reached, as some try to present them, are not just a declaration. In other words, they are a declaration, but they have brought concrete results with them."
The Prime Minister also touched upon the export indicators of agricultural products and noted, "As of today, we have a 13.8 percent increase in exports compared to the previous year, and in specific directions: 25.5 percent increase in apricots, 61.1 percent increase in plums, 87.1 percent increase in peaches, 123 percent increase in cherries, 245 percent increase in pears, 12 percent increase in tomatoes, 62 percent increase in peppers, 843 percent increase in cabbage, a 72 percent increase in eggplants, 6.4 percent increase in cauliflower, 116 percent increase in tons." Such an indicator, according to Nikol Pashinyan, is related to the development of intensive agriculture.