ԱՄՆ փոխնախագահը այցելել է Ս. Հարության տաճարի հայկական բաժին
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վանսն իր տիկնոջ հետ այցելել է Երուսաղեմի Ս. Հարության տաճար՝ լինելով նաև նրա հայկական մասում:
Այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում հայտնել է Սուրբ աթոռի կալվածքների տեսուչ, Երուսաղեմի պատրիարքության դիվանապետ Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
«Այսօր պատիվ ունեցա Երուսաղեմի հայ պատրիարքի անունից Ս. Հարության տաճարում դիմավորելու ԱՄՆ փոխնախագահ տիար Ջեյ Դի Վենսին և տիկնոջը ու հայկական բաժնում ներկայացնելու Հայ եկեղեցու և Երուսաղեմի հայոց պատրիարքության մասին հակիրճ տեղեկություն»,- գրել է նա։

The US Vice President visited the Armenian section of the Holy Sepulchre Cathedral
US Vice President J.D. Vance and his wife visited the Church of the Holy Sepulchre in Jerusalem, including its Armenian section.
This was announced on his Facebook page by the Inspector of the Holy See’s properties, the Minister of the Patriarchate of Jerusalem, Archbishop Koryun Baghdasaryan.
“Today, on behalf of the Armenian Patriarch of Jerusalem, I had the honor to welcome US Vice President J.D. Vance and his wife to the Church of the Holy Sepulchre and to present a brief information about the Armenian Church and the Armenian Patriarchate of Jerusalem in the Armenian section,” he wrote.