Եվրամիությունը կրկին խստացնում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները։ ԵՄ 27 երկրի ղեկավարներ այսօր կայանալիք գագաթնաժողովում երկարատև համաձայնեցումներից և Սլովակիայի, Հունգարիայի ու Ավստրիայի կողմից առարկություններից հետո պատրաստվում են հաստատել 19-րդ պատժամիջոցների փաթեթը։
Նախօրեին ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի խոշորագույն նավթային ընկերությունների՝ «Ռոսնեֆտ»-ի և «Լուկօյլ»-ի դեմ։
Չորեքշաբթի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ ԵՄ երկրների դեսպանները համաձայնեցրել են 19-րդ պատժամիջոցների փաթեթը, որը կգործի 2025 թվականի հոկտեմբերի 23-ից. հայտնել է Դանիան, որը ներկայումս նախագահում է ԵՄ-ում։
Գործակալությունների տվյալներով՝ միջոցառումների փաթեթը ներառում է Ռուսաստանից հեղուկ բնական գազի ներկրումը մինչև 2027 թվականը արգելելու մասին որոշում, այսպես կոչված «ստվերային նավատորմի» տանկերների սև ցուցակում ընդգրկում (որոնց ծառայությունները թույլ են տալիս Կրեմլին արտահանել նավթն ու նավթամթերքը՝ շրջանցելով արևմտյան սահմանափակումները), ինչպես նաև ռուս դիվանագետների՝ Եվրոպա ճանապարհորդելու սահմանափակումներ։
ԵՄ-ն վաղուց սահմանել է Ռուսաստանի դեմ գրեթե բոլոր հնարավոր պատժամիջոցները, բացառությամբ գազային պատժամիջոցների, և վերջին մի քանի փաթեթները նպատակաուղղված էին այդ բացերը փակելուն։

The European Union is tightening sanctions against Russia again. The leaders of the 27 EU countries are preparing to approve the 19th sanctions package at a summit today, after lengthy negotiations and objections from Slovakia, Hungary, and Austria.
Yesterday, US Treasury Secretary Scott Besant announced that Washington had imposed sanctions on Russia's largest oil companies, Rosneft and Lukoil.
On Wednesday evening, it became known that EU ambassadors had agreed on the 19th sanctions package, which will take effect on October 23, 2025. Denmark, which currently holds the EU presidency, reported.
According to the agencies, the package of measures includes a decision to ban the import of liquefied natural gas from Russia until 2027, the blacklisting of tankers of the so-called "shadow fleet" (whose services allow the Kremlin to export oil and petroleum products, bypassing Western restrictions), as well as restrictions on Russian diplomats from traveling to Europe.
The EU has long imposed almost all possible sanctions against Russia, except for gas sanctions, and the last few packages have been aimed at closing these gaps.