Աշխատանքային այցով Վրաստանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Մետաքսի ճանապարհ» 5–րդ համաժողովին, որին մասնակցել են նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն և Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը։
Համաժողովի շրջանակում վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի՛ վարչապետ Կոբախիձե,
Հարգելի՛ վարչապետ Ասադով,
Համաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Տիկնա՛յք և պարոնայք․
Նախ, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել գործընկերոջս՝ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին, այս միջոցառմանը հրավիրելու և ջերմ ընդունելության համար:
Ինձ համար մեծ պատիվ է երկրորդ անգամ մասնակցել Թբիլիսիի «Մետաքսի ճանապարհ» միջազգային համաժողովին, որն իր անվանը հատուկ՝ հասցրել է դառնալ տարբեր երկրների պաշտոնյաների, մասնավոր հատվածի և միջազգային փորձագետների շփումների և նոր գաղափարների բացահայտման կարևոր հարթակ:
Այո, Դուք ճիշտ եք, նախորդ անգամ՝ 2023 թվականի հոկտեմբերին, ելույթ ունենալով «Մետաքսի ճանապարհ» համաժողովին, հենց այս հարթակից առաջին անգամ ներկայացրեցի Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որն այնուհետև ստացավ միջազգային մեր բազմաթիվ գործընկերների հավանությունն ու աջակցությունը:
Այդ նախագծի առանցքային գաղափարը տարածաշրջանային և միջազգային տրանսպորտային հաղորդակցությունը Հայաստանի Հանրապետության տարածքով զարգացնելն էր, ոչ միայն դեպի Վրաստան և Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, այլև Ադրբեջանի և Թուրքիայի ուղղությամբ, նրանց հետ սահմանի բացումով։
Ուրախ եմ արձանագրել, որ այս առումով մենք մեծ հաջողություններ ունենք։ 2025 թվականի օգոստոսի 8–ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ և աջակցությամբ, ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահը և ես ընդունեցինք Խաղաղության Հռչակագիր, որը որպես վկա ստորագրեց նաև նախագահ Թրամփը։ Հռչակագրում հատուկ անդրադարձ կա տարածաշրջանի կապուղիներին, և նրա 3–րդ կետում, ասվում է․ Մենք վերահաստատեցինք ներպետական, երկկողմ և միջազգային փոխադրումների համար երկու երկրների միջև հաղորդակցությունների բացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հարգման վրա, տարածաշրջանում ու նրա հարևանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով։ Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի և Նախջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով»։ Սա մեջբերում էր օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնի Խաղաղության Հռչակագրից:
Հռչակագրի այս կետի իրականացման հարցում Ադրբեջանը կարևոր քայլ արեց։ Նախագահ Ալիևը երեկ հայտարարեց, որ Ադրբեջանը վերացնում է իր տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման սահմանափակումները։ Սա չափազանց կարևոր հայտարարություն է և ուզում եմ իմ գնահատանքն արտահայտել Ադրբեջանի նախագահի այս քայլի առիթով և ողջունել այդ հայտարարությունը։
Տեղի է ունենում ամիսներ առաջ անհավանական թվացող մի բան․ Ղազախստանից Ադրբեջանով և Վրաստանով Հայաստան է ներմուծվում հացահատիկ։ Այս գործարքի համար ուզում եմ գնահատանքիս խոսքերը ուղղել նաև Ղազախստանի նախագահ Կասիմ–Ժոմարտ Տոկաևին և Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին։
Ի շարունակություն վերը նշվածի, Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում այն փաստի վրա, որ Վաշինգտոնի Հռչակագրի 4–րդ կետում ասվում է․ «Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP route) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով։ Մենք հաստատում ենք մեր վճռականությունը բարեխղճորեն ձեռնարկելու բոլոր միջոցները՝ սույն նպատակին հնարավորինս արագ կերպով հասնելու համար»։
Այժմ մենք աշխատում ենք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ՝ այս պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար։
Ուրախ եմ նաև արձանագրել, որ Թուրքիայի հետ Հայաստանի ծավալած դրական երկխոսությունը հույս է տալիս, որ մենք առաջիկայում կարող ենք նաև Հայաստան–Թուրքիա սահմանի բացում ունենալ։ Բայց մինչ այդ նշեմ, որ մենք ոչ միայն քաղաքական, այլև տեխնիկական առումով պատրաստ ենք հենց այսօրվանից, առանց չափազանցության՝ հենց այսօրվանից Հայաստանի Հանրապետության տարածքով ապահովել բեռնատար ավտոմեքենաների տարանցումը Թուրքիայից դեպի Ադրբեջան և Ադրբեջանից դեպի Թուրքիա։
Հայաստանի տարածքում թե՛ ճանապարհները, թե՛ սահմանային ենթակառուցվածքները պատրաստ են սրա համար՝ Մարգարա–Եղեգնաձոր–Սիսիան–Գորիս երթուղով։
Քաղաքական առումով մենք պատրաստ ենք նույն կերպ ապահովել Նախջևանի Ինքնավար Հանրապետությունից դեպի Ադրբեջանի հիմնական մաս և հակառակ ուղղությամբ տարանցումը Հայաստանի տարածքով, բայց տեխնիկապես դեռևս պատրաստ չենք, ենթակառուցվածքների բացակայության պատճառով։
Քաղաքական առումով պատրաստ ենք նաև երկաթուղային տարանցում ապահովել Թուրքիայի և Նախջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև, ինչպես նաև Թուրքիայի և Ադրբեջանի հիմնական մասի միջև, բայց այդ հատվածներում երկաթուղին նորոգման կամ վերակառուցման կարիք ունի։
Համոզված եմ և վստահ եղեք, այս տեխնիկական հարցերը նույնպես երկու–երեք տարվա ընթացքում կլուծվեն։ Առաջիկայում Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանից դեպի Նախջևան, ինչպես նաև Ադրբեջան–Հայաստան–Թուրքիա խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր նույնպես կկառուցվեն, ինչպես ասացի, կապահովվի նաև երկաթուղային և ավտոտրանսպորտային կապը։ Այս ամենը քննարկման մեջ է TRIPP route ծրագրի շրջանակներում։ Նաև համապատասխան քննարկումների մեջ ենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ։
Իհարկե, այս ամենը կյանքի կոչելու ամենակարևոր պայմանը խաղաղությունն է, որը Վաշինգտոնի գագաթաժողովի արդյունքներով հաստատվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Այժմ մենք աշխատում են Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղությունը առավել ինստիտուցիոնալ դարձնելու, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագիրը, որը նախաստորագրվեց Վաշինգտոնում, ստորագրելու և վավերացնելու ուղղությամբ։ Դրան զուգահեռ, ինչպես ասացի, տրանսպորտային բոլոր հաղորդուղիները հերթով կբացվեն՝ պատմական փոփոխություն բերելով մեր տարածաշրջանին։
Ես կարդացել եմ, ծանոթ եմ որոշ մեկնաբանությունների այն մասին, թե մեր տարածաշրջանի տրանսպորտային նախագծերը մրցակցային են, այսինքն՝ մրցակցում են իրար հետ։ Թույլ տվեք ասել, որ բացարձակապես համաձայն չեմ այդ մտքի հետ, որովհետև մեր տարածաշրջանի տրանսպորտային ուղիները փոխլրացնում են մեկը մյուսին՝ մեծացնելով Հարավային Կովկասի տարանցիկ պոտենցիալը։ Մի օրինակ բերեմ՝ Վաշինգտոնի Հռչակագրի երրորդ կետի իրագործման արդյունքում բացվելու է նաև Պարսից ծոց Սև ծով երկաթուղին, ահռելի չափերով մեծացնելով ոչ միայն Հայաստանի, այլև Վրաստանի և Ադրբեջանի տարանցման պոտենցիալը։
Հայաստան–Թուրքիա երկխոսությունը, խաղաղությունը, որ հաստատվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, TRIPP route նախագիծը, Վրաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարիդրացիական հարաբերությունները տարածաշրջանի երկրների հետ, Հարավային Կովկասը դարձնելու են ամենագրավիչ տարանցիկ ուղին Հյուսիս–Հարավ և Արևելք–Արևմուտք ուղղություններով, ինչը նշանակում է, որ մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրների ենթակառուցվածքները ծանրաբեռնված են լինելու, եթե չասենք չեն հերիքելու մեծացող այդ հոսքերը սպասարկելու համար։
Այն ահռելի միջազգային հետաքրքրությունը, որ այժմ կենտրոնացած է Հարավային Կովկասի վրա, կապիտալ է, որը մենք միասին, համագործակցված, ես նկատի ունեմ Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, պետք է ճիշտ օգտագործենք, մեր տարածաշրջանի զարգացումն ու կայունությունը երաշխավորելու համար։
Մենք ի վերջո ունենք պատմական շանս ապահովել ոչ միայն խաղաղ, այլև բարեկեցիկ և զարգացող Հարավային Կովկաս։ Ի վերջո խաղաղությունը, բարեկեցությունը, զարգացումը կոմերցիոն բեռների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի մշտական ուղեկիցն են, կամ հակառակը՝ կոմերցիոն բեռները, խողովակաշարերը և էլեկտրահաղորդման գծերն են խաղաղության և բարեկեցության մշտական ուղեկիցը։ և ահա խաղաղությունը եկել է մեր տարածաշրջան, և մեզ մնում է ավելի շատ բեռներ, ավելի շատ խողովակաշարեր, էլեկտրահաղորդման գծեր և ավելի շատ բարեկեցություն, ավելի շատ զարգացում բերել Հարավային Կովկաս, ինչը ավելի կամրապնդի խաղաղությունը, ինչն էլ իր հերթին կմեծացնի թե՛ բեռների, թե՛ բարեկեցության, թե՛ զարգացման ծավալն ու տեմպը։ Բոլորիս համար՝ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Վրաստանի, թե՛ Ադրբեջանի։
Կարծում եմ մենք, Հարավկովկասյան երեք երկրների ղեկավարներս ունենք բավարար կամք, իմաստնություն և հեռատեսություն այդ բեռների, բարեկեցության, զարգացման ու խաղաղության ներկայությունն ապահովելու համար աշխատել ոչ միայն առանձին–առանձին, այլև միասին։
Իհարկե, մեր մյուս հարևանների և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցված։
Մեծարգո՛ վարչապետ Կոբախիձե,
Տիկնա՛յք և պարոնայք,
Շնորհակալ եմ ձեր ուշադրության համար»։
Վարչապետը պատասխանել է նաև համաժողովի մոդերատորի հարցին:
Հարց - Քիչ առաջ լսեցինք վարչապետ Փաշինյանից խաղաղության ու կայունության կարևորության մասին և այն քայլերի, որ Հայաստանն իրականացնում է՝ միտված իր հարևանների հետ ու Թուրքիայի պես պետության հետ կապակցվածությունն ուժեղացնելու ուղղությամբ։ Տնտեսական կապերն ու տարածաշրջանային համագործակցությունը խթանելուն ուղղված քայլերը, այդ օրակարգը, ինչպե՞ս են ամրապնդում կապակցվածությունը։ Եվ ինչպիսի՞ դեր է խաղում կապակցվածությունը խաղաղության օրակարգի առաջմղման և հարևանների միջև վստահության ամրապնդման գործում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Շնորհակալ եմ հարցի համար: Բայց ես էլ նախ ուզում եմ գործընկերներիս շնորհակալություն հայտնել իրենց ելույթների և այդ ելույթներում դրական շեշտադրումների վրա կենտրոնանալու համար:
Կարծում եմ, որ օգոստոսի 8-ի իրադարձության մթնոլորտն է նաև, որ այստեղ արտահայտվում է: Մենք մի տարի առաջ նման բան չէինք տեսնի, որ Հայաստանի վարչապետը շնորհակալություն հայտներ Ադրբեջանի վարչապետին: Վրաստանի վարչապետին միշտ ենք շնորհակալություն հայտնում, այդտեղ նորություն չկա: Բայց մի տարի առաջ չէինք տեսնի, որ Հայաստանի վարչապետը շնորհակալություն հայտներ Ադրբեջանի վարչապետին կամ նախագահին, Ադրբեջանի վարչապետն էլ շնորհակալություն հայտներ Հայաստանի վարչապետին: Եվ սա շատ կարևոր իրադարձությունների մասին է վկայում: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ իսկապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հաստատված է: Եվ ուզում եմ այս նրբության վրա ուշադրություն դարձնել, որովհետև թե՛ իմ, թե՛ նախագահ Ալիևի կողմից այս շեշտադրումն է արվում, և դա իրողություն է:
Փոխկապակցվածությունը, կարծում եմ, շատ կարևոր է հաստատված խաղաղությունն ինստիտուցիոնալ դարձնելու համար, որովհետև իմ ելույթում ես փորձեցի դա ընդգծել, որ այնուամենայնիվ, տրանսպորտային կապերը բերում են միասնական օգուտներ: Բայց պետք է նաև ուղիղ ասել, որ դրանք բերում են նաև, եթե կարելի է այսպես ասել, փոխկախվածություններ: Իհարկե, այս բառը կարող է քաղաքական առումով բարեհունչ չհնչել, բայց սա շատ կարևոր գործոն է: Այսինքն՝ ի՞նչ է նկատի առնվում: Երբ երկրներն սկսում են իրար հետ համագործակցել տրանսպորտային հաղորդակցության բնագավառում, ի՞նչ էֆեկտի է բերում: Դա բերում է տնտեսական աճի էֆեկտի, դա բերում է բյուջետային եկամուտների աճի, դա բերում է պետական ծախսեր անելու և հանրությունների բարեկեցության մակարդակը բարձրացնելու էֆեկտ է բերում, և հանկարծ երկրները հասկանում են, որ փոխադարձաբար հետաքրքրված են միմյանց կայունությամբ, տարածքային ամբողջականությամբ, ինքնիշխանությամբ, երկրների ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու կարողություններով, որովհետև շատ կարևոր է, որ երկրները, ես տվյալ դեպքում Հարավային Կովկասի երկրների մասին եմ խոսում՝ իրար հետ հաղորդակցվելիս, վստահ լինենք, որ կարող ենք ձեռք բերել պայմանավորվածություններ, իրականացնել այդ պայմանավորվածությունները:
Երեկ վարչապետ Կոբախիձեի հետ այդ թեման քննարկել ենք, ես կիսել եմ իմ այս միտքը վարչապետ Կոբախիձեի հետ: Գիտեք, հաստատված խաղաղությունը մեզ համար նաև շատ լավ հնարավորություն է հետադարձ հայացքով նայել մեր վերջին ավելի քան հարյուր տարվա պատմությանը: Երբ մի փոքր այլ դիտանկյունից ենք նայում մեր վերջին հարյուր տարվա պատմությանը, մենք հասկանում ենք, որ մեր պատմությունները փոխկապակցված են իրար հետ: Ես բերեմ ամենապարզ և հանրահայտ օրինակը. 1918թ. Հայաստանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը մի քանի օրվա ընթացքում անկախություն ստացան, հետո, որոշ ժամանակ անց Հայաստանը, Վրաստանը և Ադրբեջանը նույն ժամանակաշրջանում կորցրին անկախությունը: 1991թ. երեք երկրներն էլի, ըստ էության, միաժամանակ անկախություն ստացան: Եվ երբ մենք ասում ենք, որ մեր պատմությունից պետք է դասեր քաղենք, ես կարծում եմ, որ մենք 1991թ-ին 1918-1920թթ. մեր պատմությունից բավարար դասեր չէինք քաղել և չէինք հասկացել, թե ինչն է պատճառը՝ մենք իրար հետ ստացանք անկախություն, իրար հետ կորցրինք անկախությունը: Սրա պատճառներից մեկն այն է, որ մենք չգնահատեցինք միմյանց համար իրար անկախությունների, ինքնիշխանությունների և պետականությունների կարևորությունը: Մեզ կամ մեր նախնիներին թվում էր, թե մենք կարող ենք իրար հետ պայքարում ավելի մեծ օգուտներ ստանալ: Մինչդեռ, պատմությունը ցույց տվեց, որ իրար հետ պայքարում մենք կարող ենք միայն կորուստներ ունենալ և կորցնել ամենակարևորը՝ պետությունը, անկախությունը:
Եվ ես ուզում եմ իմ ընկալումը, եզրակացությունն անել, թե ինչու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հնարավոր դարձավ: Սա չքննարկված բան է, իմ տպավորությունն եմ ասում, իմ մտածումներն եմ ասում, մենք նախագահ Ալիևի հետ այս թեմայով երբեք քննարկում չենք ունեցել: Իմ կարծիքով, այնուամենայնիվ մի չերևացող գործոն կա, որը հնարավոր դարձրեց խաղաղությունը, հնարավորություն ստեղծվեց ավելի լայն համապատկերում տեսնել Հարավային Կովկասը և հասկանալ, որ այնուամենայնիվ, և ինչպես պատմությունը ցույց է տալիս, ի հեճուկս կոնֆլիկտի, հակասությունների և երկարատև թշնամանքի, մեր և Ադրբեջանի պարագայում նկատի ունեմ, Հարավային Կովկասի երկրների ճակատագրերն ունեն որոշակի փոխկապակցվածություններ: Եվ կոնֆլիկտը, թշնամությունը մեզ հաճախ թույլ չի տալիս նկատել ընդհանուր շահերի այն բազան, որը մենք կարող ենք ունենալ:
Այսօրվա այս դրական մթնոլորտն ինչի՞ մասին է: Դա չի նշանակում, որ մեր կոնֆլիկտի պատմությունը վերացել է, ուղղակի մի օրում ջնջվել է: Ոչ, չի կարող լինել այդպիսի բան: Նշանակում է ուրիշ բան, որ մենք սկսել ենք մի փոքր ավելի շատ նկատել, որ Հարավային Կովկասի երկրները՝ Վրաստանը, Ադրբեջանը և Հայաստանն ունեն ընդհանուր շահեր: Եվ կա հավանականություն, որ այդ ընդհանուր շահերն ունեն ռազմավարական նշանակություն:
Ես իրականում չշեղվեցի տրանսպորտի մասին, հաղորդակցության մասին Ձեր հարցից, որովհետև եթե մենք հարցերին այս դիտանկյունից նայենք, ես կարծում եմ, որ մենք կկարողանանք տարածաշրջանային մրցակցության, որովհետև երկրները մրցակցում են իրար հետ, մարդիկ էլ են մրցակցում, կուսակցություններն էլ են մրցակցում, այդ ամեն ինչը նորմալ է, այդ էներգիան Հարավային Կովկասում կարող ենք օգտագործել համագործակցության մթնոլորտ ձևավորելու համար՝ հասկանալով, որ այն բեռները, խողովակաշարերը, որոնք կանցնեն մեր տարածաշրջանով, փաստորեն դրանք եկամուտ են բերելու մեր բոլոր երկրներին:
Հետևաբար՝ ստացվում է, որ մենք ընդհանուր գործընկերություն ունենք: Հետևաբար՝ մենք բոլորս, երբ մեր պետական բյուջեի և հանրային եկամուտները կմեծանան, մի օրակարգ ենք ունենալու՝ ի՞նչ անել, որպեսզի այդ եկամուտներն առաջինը չնվազեն և ընդհակառակը՝ ավելանան: Ահա, ամենապարզ այն ընդհանուր շահերի բազան, որի մասին ես խոսում էի: Շնորհակալ եմ:

Prime Minister Nikol Pashinyan, who is on a working visit to Georgia, participated in the 5th Silk Road Forum, which Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze and Azerbaijani Prime Minister Ali Asadov also attended.
The Prime Minister made a speech within the framework of the forum, in which he, in particular, noted:
"Dear Prime Minister Kobakhidze,
Dear Prime Minister Asadov,
Dear participants of the forum,
Ladies and gentlemen.
First of all, I would like to thank my colleague, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze, for the invitation to this event and for the warm welcome.
It is a great honor for me to participate in the Tbilisi International Silk Road Forum for the second time, which, true to its name, has become an essential platform for contacts and discovery of new ideas among officials from different countries, the private sector, and international experts.
Yes, you are right: last time, in October 2023, speaking at the Silk Road conference, I first presented the "Crossroads of Peace" project, initiated by the Government of the Republic of Armenia, from this very platform, which subsequently received the approval and support of our many international partners.
The key idea of that project was to develop regional and international transport communication across the territory of the Republic of Armenia, not only to Georgia and the Islamic Republic of Iran, but also to Azerbaijan and Turkey, by opening borders with them.
We have made significant progress in this regard. On August 8, 2025, at the initiative and with the support of US President Donald Trump, the President of Azerbaijan and I adopted a Declaration of Peace in Washington, DC, which President Trump also signed as a witness. The Declaration refers explicitly to the regional transport routes, and its 3rd paragraph states: We reaffirmed the importance of opening up communications between the two countries for domestic, bilateral and international transportation, based on respect for the sovereignty, territorial integrity and jurisdiction of states, to promote peace, stability and prosperity in the region and its vicinity. These efforts will include unhindered communication between the central part of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic through the territory of the Republic of Armenia, with mutual benefits for the Republic of Armenia in terms of international and domestic communications." This was a quote from the Washington Declaration of Peace of August 8.
Azerbaijan has taken an essential step in implementing this point of the Declaration. President Aliyev announced yesterday that Azerbaijan is lifting restrictions on the transit of goods through its territory to Armenia. This is a significant announcement, and I want to express my appreciation for the President of Azerbaijan's step and welcome it.
Something that seemed incredible months ago is happening: Grain is being imported from Kazakhstan to Armenia via Azerbaijan and Georgia. I would also like to express my appreciation for this transaction to the President of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, and the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze.
Distinguished guests,
Dear participants of the Conference,
Further to the above, I would like to draw your attention to the fact that paragraph 4 of the Washington Declaration states: "The Republic of Armenia will work with the United States of America and mutually agreed upon third parties to define the framework for the implementation of the "Trump Road for International Peace and Prosperity" (TRIPP route) communication program on the territory of the Republic of Armenia. We affirm our determination to take all measures in good faith to achieve this goal as quickly as possible."
We are currently working with the United States of America to implement these agreements.
I am also glad to note that the positive dialogue between Armenia and Turkey gives hope that we can also open the Armenia-Turkey border in the near future. But before that, let me note that we are not only politically but also technically ready to ensure the transit of trucks from Turkey to Azerbaijan and from Azerbaijan to Turkey through the territory of the Republic of Armenia, from today, without exaggeration, from today.
Both the roads and the border infrastructure along the Margara-Yeghegnadzor-Sisian-Goris route are ready for this.
Politically, we are also ready to ensure transit from the Nakhchivan Autonomous Republic to the central part of Azerbaijan and vice versa through Armenia's territory. Still, technically, we are not yet ready due to the lack of infrastructure.
Politically, we are also ready to ensure railway transit between Turkey and the Nakhchivan Autonomous Republic, as well as between Turkey and the central part of Azerbaijan. Still, the railway in these sections needs repair or reconstruction.
I am confident that these technical issues will also be resolved within two to three years. In the near future, pipelines and power lines will also be built through Armenia from Azerbaijan to Nakhchivan, as well as the Azerbaijan-Armenia-Turkey route, and, as I said, railway and road transport connections will also be ensured. All this is under discussion within the TRIPP route program. We are also in relevant talks with Turkey and Azerbaijan.
Of course, the most essential condition for bringing all this to life is peace, which was established between Armenia and Azerbaijan at the Washington summit. Now we are working to institutionalize the peace established with Azerbaijan and to sign and ratify the Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, which was initialed in Washington. In parallel with this, as I said, all transport routes will be opened one by one, bringing a historic change to our region.
I have read and am familiar with the comments that the transport projects in our region are competitive—that is, they compete with each other. Let me say that I absolutely disagree with that idea, because the transport routes in our region complement each other, increasing the transit potential of the South Caucasus. Let me give you an example: as a result of implementing the third point of the Washington Declaration, the Persian Gulf-Black Sea railway will also be opened, significantly increasing the transit potential not only of Armenia but also of Georgia and Azerbaijan.
The Armenia-Turkey dialogue, the peace that has been established between Armenia and Azerbaijan, the TRIPP route project, the good-neighborly relations of Georgia and the Islamic Republic of Iran with the countries of the region will make the South Caucasus the most attractive transit route in the North-South and East-West directions, which means that the infrastructures of all the nations of our area will be overloaded, if not insufficient, to serve these growing flows.
The enormous international interest now focused on the South Caucasus is a capital that we, together — Armenia, Georgia, Azerbaijan —must use correctly to guarantee the development and stability of our region.
We finally have a historic chance to ensure not only a peaceful, but also a prosperous and developing South Caucasus. After all, peace, prosperity, and development are the constant companions of commercial cargo, pipelines, and power lines, or vice versa, commercial cargo, pipelines, and power lines are the constant companions of peace and prosperity. And now peace has come to our region. All we have to do is bring more cargo, more pipelines, power lines, and more prosperity, more development to the South Caucasus, which will further strengthen peace, which in turn will increase the volume and pace of cargo, prosperity, and development, for all of us, Armenia, Georgia, and Azerbaijan.
We, the leaders of the three South Caucasus countries, have enough will, wisdom, and foresight to work not only separately but also together to ensure the presence of these cargoes, prosperity, development, and peace.
Of course, in cooperation with our other neighbors and international partners.
Honorable Prime Minister Kobakhidze,
The Prime Minister also answered the moderator's question.
Question - We just heard from Prime Minister Pashinyan about the importance of peace and stability, and the steps Armenia is taking to strengthen ties with its neighbors, including Turkey. How do steps aimed at promoting economic relations and regional cooperation, that agenda, strengthen ties? And what role does ties play in advancing the peace agenda and enhancing trust between neighbors?
Prime Minister Nikol Pashinyan: Thank you for the question. But first, I would like to thank my colleagues for their speeches and for focusing on the positive aspects.
The atmosphere of the August 8 event is also expressed here. A year ago, we would not have seen such a thing: the Prime Minister of Armenia thanking the Prime Minister of Azerbaijan. We always thank the Prime Minister of Georgia; there is nothing new there. But a year ago, we would not have seen the Prime Minister of Armenia thanking the Prime Minister or President of Azerbaijan, and the Prime Minister of Azerbaijan thanking the Prime Minister of Armenia. And this is evidence of significant events. Peace has indeed been established between Armenia and Azerbaijan. And I want to pay attention to this nuance, because this emphasis is made by both myself and President Aliyev, and that is a reality.
Interconnection is essential for institutionalizing the peace established because, as I emphasized in my speech, transport connections bring shared benefits. But it should also be said directly that they also have interdependencies. Of course, this word may not sound politically harmonious, but this is a very important factor. In other words, what is meant? When countries begin to cooperate in the field of transport communications, what effect does it bring? This leads to an impact of economic growth, it leads to an increase in budget revenues, it leads to the effect of making state expenditures and increasing the level of well-being of societies, and suddenly the countries understand that they are mutually interested in each other's stability, territorial integrity, sovereignty, and the ability of governments to make independent decisions, because it is imperative that countries, in this case I am talking about the nations of the South Caucasus, when communicating with each other, be confident that we can reach agreements and implement these agreements.
Yesterday, we discussed this topic with Prime Minister Kobakhidze. I shared this thought of mine with Prime Minister Kobakhidze. You know, the established peace is also a perfect opportunity for us to look back on our history over the past hundred years. When we look at our last hundred years of history from a slightly different perspective, we understand that our stories are interconnected. I will give the simplest and most famous example: 1918. Armenia, Georgia, and Azerbaijan gained independence within a few days, only to lose it again later. In 1991, the three countries regained independence roughly simultaneously. And when we say we should learn from our history, in 1991, we did not know enough from the 1918-1920 period, and we did not understand why we gained independence together and lost it together. One reason is that we did not appreciate the importance of each other's independence, sovereignty, and statehood. We or our ancestors could gain greater benefits by fighting each other. Meanwhile, history has shown that when we fight each other, we only suffer losses and lose the most important thing—the state and independence.
And I want to make my perception, my conclusion, why peace between Armenia and Azerbaijan became possible. This has not been discussed. I am giving my impression; I am sharing my thoughts. We have never discussed this topic with President Aliyev. In my opinion, there is still an invisible factor that made peace possible, an opportunity was created to see the South Caucasus in a broader context and to understand that nevertheless, and as history shows, despite the conflict, contradictions and long-standing hostility, in the case of us and Azerbaijan, I mean, the destinies of the South Caucasus countries have specific interconnections. And the conflict and hostility often prevent us from noticing the common interests we may share.
What is this positive atmosphere today about? It does not mean that the history of our conflict has disappeared; it was erased in one day. No, it cannot be like that. It means something else: we have begun to notice more clearly that the countries of the South Caucasus—Georgia, Azerbaijan, and Armenia—have common interests. And there is a possibility that these common interests have strategic significance.
I didn't really deviate from your question about transport, about communication, because if we look at the issues from this perspective, we will be able to achieve regional competition. After all, countries, people, and parties compete; that is normal. We can use that energy in the South Caucasus to foster an atmosphere of cooperation, recognizing that the cargoes and pipelines that will pass through our region will, in fact, bring income to all our countries.
Therefore, we have a common partnership. Therefore, all of us, when our state budget and public revenues increase, will have an agenda: what to do so that these revenues do not decrease first and, on the contrary, increase. Here is the simplest basis for common interests I was talking about. Thank you.