ՀՀ քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն է տարածել՝ հայտնելով.
«Ինչպես արդեն հայտնել ենք, Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում իրականացվում է զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու և արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 20-ին Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում քննիչների կողմից իրականացված քննչական գործողություններին խոչընդոտելու նպատակով Գյումրու համայնքապետարանի վարչական շենքի մոտ՝ այդ թվում նաև մուտքերի մոտ ու վարչական շենքում, հավաքվել են մի խումբ անձինք, ովքեր տարաբնույթ գործողությունների իրականացմամբ միջամտել են գործի քննությանն ու հասարակական անվտանգությանն սպառնացող զանգվածային անկարգություններ են կատարել:
Մասնավորապես՝ վերջիններս կոչեր են հնչեցրել արգելափակել համայնքապետարանի վարչական շենքի մուտքերը, որպեսզի հնարավոր չլինի տեղափոխել ձերբակալված ու համայնքապետարանի վարչական շենքում գտնվող անձանց, վնասել են Ոստիկանության ծառայողական փոխադրամիջոցի անվադողերը, համայնքապետարանի վարչական շենքի գույքը, այդ ընթացքում Ոստիկանության ծառայողների կողմից օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել վերջիններիս նկատմամբ, նրանց ուղղությամբ նետել են կրակայրիչներ և շշեր, վերջիններիս հասցեին հնչեցրել վիրավորական արտահայտություններ։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ձերբակալվել է 37 անձ:
19 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը) և 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը), 10 անձի նկատմամբ՝ 486-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը) և 46-327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելուն դրդելը):

Следственный комитет Армении распространил заявление, в котором говорится:
«Как уже сообщалось, в Следственном управлении Ширакской области продолжается предварительное расследование по уголовному делу, возбужденному по фактам участия в массовых беспорядках, вмешательства в законную служебную или политическую деятельность должностных лиц, а также вмешательства в осуществление правосудия или расследования дела».
В ходе следствия были получены данные, согласно которым 20 октября 2025 года у административного здания мэрии Гюмри собралась группа лиц, которые пытались воспрепятствовать действиям следователей Антикоррупционного комитета, проводивших следственные мероприятия в рамках другого уголовного производства.
Собравшиеся, в том числе у входов в здание, осуществляли действия, угрожающие общественной безопасности, и вмешивались в расследование. По данным следствия, они призывали блокировать входы, чтобы не допустить вывоза задержанных, повредили имущество мэрии и служебный автомобиль полиции, применяли насилие в отношении полицейских, бросали в их сторону зажигалки и бутылки, а также выкрикивали оскорбления.
В результате задержаны 37 человек.
Против 19 из них возбуждено публичное уголовное преследование по статьям 327 (участие в массовых беспорядках) и 486, часть 2, пункт 1 (вмешательство в осуществление правосудия или расследование дела группой лиц по предварительному сговору) Уголовного кодекса РА.
Еще в отношении 10 человек возбуждено уголовное преследование по статье 486, часть 2, пункт 1 и 46-327, часть 1 (подстрекательство к участию в массовых беспорядках).