Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանին
Արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ի անունից նախագահ Խաչատուրյանին է հանձնել Արամ Ա-ի գահակալության 30-ամյակի առթիվ հրատարակված հատորը՝ փոխանցելով նաև Վեհափառ Հայրապետի ջերմ ողջույններն ու օրհնությունը։
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհակալություն է հայտնել թանկարժեք նվերի համար և նշել, որ իր համար մեծ պատիվ է ընդունել այն։ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Արամ Ա Կաթողիկոսի հոգևոր և ազգային գործունեությունը՝ ընդգծելով նրա մշտական նվիրվածությունը համահայկական միասնության և մեր ժողովրդի արժեհամակարգի պահպանման գործում։ Նախագահն իր հերթին խնդրել է իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Վեհափառ Հայրապետին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդման, երիտասարդ սերնդի հոգևոր ու ազգային դաստիարակության, ինչպես նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործունեությանն առնչվող հարցերի։ Քննարկվել են համահայկական միասնությունը զորացնող նախաձեռնությունների շարունակականության ապահովման ուղիներ։
Արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը փոխանցել է Արամ Ա Կաթողիկոսի հույսն ու ակնկալիքը, որ մեր կյանքում նկատվող մտահոգիչ երևույթները Աստծո օրհնությամբ և բարիքի առաջնորդությամբ կգտնեն իրենց դրական լուծումը՝ հանուն մեր ժողովրդի միասնության, խաղաղության և բարգավաճման։

President of the Republic Vahagn Khachaturyan received Archbishop Shahan Sarkissian.
On behalf of Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia, Archbishop Sarkissian presented President Khachaturyan with a volume published on the occasion of the 30th anniversary of the enthronement of Aram I, also conveying the warm greetings and blessings of His Holiness the Patriarch.
President Khachaturyan expressed gratitude for the valuable gift and noted that it was a great honor for him to receive it. The President of the Republic highly appreciated the spiritual and national activities of Catholicos Aram I, emphasizing his constant dedication to the preservation of pan-Armenian unity and the value system of our people. The President, in turn, asked to convey his warm greetings and good wishes to His Holiness the Patriarch.
During the meeting, the parties touched upon issues related to the strengthening of ties between Armenia and the Diaspora, the spiritual and national education of the younger generation, as well as the activities of the “Hayastan” Pan-Armenian Fund. Ways to ensure the continuity of initiatives that strengthen pan-Armenian unity were discussed.
Archbishop Sarkissian conveyed the hope and expectation of Catholicos Aram I that the troubling phenomena observed in our lives, with God's blessing and guidance of goodness, will find their positive solution for the sake of the unity, peace, and prosperity of our people.