Վատիկանում տեղի է ունեցել Երանելիների սրբադասման արարողությունը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ, ՖՈՏՈՇԱՐՔ)
Վատիկանում, Սուրբ Պետրոսի հրապարակում, տեղի է ունեցել Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի և ևս վեց Երանելիների սրբադասման արարողությունը, որը հանդիսապետել է Նորին Սրբություն Լևոն XIV-րդ Պապը։ Արարողությանը ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Արարողության ընթացքում Նորին Սրբություն Լևոն XIV-րդ պապը ողջունել է արարողությանը մասնակցող առաջնորդներին, որոնց թվում էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան և բարձրաստիճան այլ հյուրեր։
Սրբադասման արարողության ընթացքում ի պատիվ Արքեպիսկոպոս Իգնատիոս Մալոյանի հնչել է նաև հայերեն աղոթք։ Նորին Սրբությունը փոխանցել է իր խոսքն ու օրհնությոնը բոլոր ներկաներին։ Միջոցառման շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարճատև շփում է ունեցել Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի հետ։

The canonization ceremony of Archbishop Ignatius Maloyan and six other Blesseds took place in St. Peter's Square in the Vatican, presided over by His Holiness Pope Leo XIV. The ceremony was attended by Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan.
During the ceremony, His Holiness Pope Leo XIV welcomed the leaders participating in the ceremony, including Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of Italy Sergio Mattarella, and other high-ranking guests.
During the canonization ceremony, an Armenian prayer was also sung in honor of Archbishop Ignatius Maloyan. His Holiness conveyed his words and blessings to all those present. Within the framework of the event, Prime Minister Nikol Pashinyan had a brief conversation with the President of Italy, Sergio Mattarella.