Անցկացվել է անվճար ակնային հետազոտություն (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Տեսողության համաշխարհային օրը՝ հոկտեմբերի 9-ին, Երևանի «Տիգրան Մեծ» առողջության կենտրոնում անցկացվեց անվճար ակնային հետազոտություն։ Այդ մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից։
Նախաձեռնությունն իրականացվել է «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» բարեգործական հիմնադրամի կողմից՝ Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ համատեղ։
Քաղաքացիները հնարավորություն ունեցան ստանալակնաբույժի խորհրդատվություն, իսկ շաքարային դիաբետով տառապող կամ ռիսկային խմբերում գտնվող անձանց համար կատարվեց նաև ակնահատակի հետազոտություն։
Արդեն 22 տարի շարունակվող այս նախաձեռնության նպատակը ակնային խնդիրների վաղ հայտնաբերումն ու դրանց արդյունավետ բուժումն է:

В честь Всемирного дня зрения, который отмечался 9 октября, в ереванском Центре здоровья «Тигран Мец» прошло бесплатное обследование глаз. Об этом сообщили в мэрии Еревана.
Инициатива была реализована благотворительным фондом «Армянский офтальмологический проект» совместно с мэрией Еревана и Министерством здравоохранения Армении.
Горожане имели возможность получить консультацию офтальмолога, а лица, страдающие сахарным диабетом или входящие в группы риска, прошли также исследование глазного дна.
Эта инициатива проводится уже 22 года подряд и направлена на раннее выявление глазных заболеваний и их эффективное лечение.