Վարչապետը ծանոթացել է Արագածոտնի և Շիրակի մարզերում իրականացված և ընթացիկ ծրագրերին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արագածոտնի և Շիրակի մարզեր՝ ծանոթացել դպրոցաշինության և առողջապահական հաստատությունների կառուցման, վերանորոգման և հիմնանորոգման աշխատանքներին:
Երկրի ղեկավարի առաջին կանգառը եղել է Սասունիկի միջնակարգ դպրոցում, որտեղ ներկայացվել է նորակառույց դպրոցում իրականացված աշխատանքներն ու ստեղծված պայմանները: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 2 մլրդ 157 մլն դրամ։ Արդյունքում Սասունիկ բնակավայրն ունի նոր դպրոց 432 աշակերտ հզորությամբ։ Դպրոցի կառուցումն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ» ծրագրում ընդգրկված դպրոցների ցանկում։ Աշխատանքներն իրականացվել է 2023-2025թթ.:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է բոլորին հոյակերտ դպրոցի բացման առիթով և ուրախությամբ արձանագրել, որ երեխաներն ուսումնառությունը շարունակում են այս դպրոցում։ «Ընդհանրապես ինչքան ավելի համապարփակ ենք հասկանում մեր երկրի պրոբլեմները, այնքան ավելի ենք համոզվում, որ մեր բոլոր խնդիրների լուծումները կրթության մեջ են և կրթության ոլորտում են»,-ասել է վարչապետը և ընդգծել, որ դպրոցաշինությունը կրթական գործընթաց է, և այս առումով հսկայական աշխատանք է կատարվել: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է իրականացվող աշխատանքների որակի, ստանդարտներին համապատասխանության, ինչպես նաև դպրոցի հետագա կառավարման կարևորության մասին: Վարչապետը նշել է, որ հենց դպրոցներում է որոշվում ամեն ինչ՝ երեխաներից յուրաքանչյուրի հետագա կյանքի ընթացքը և հիշեցրել ուղերձը՝ լավ սովորի, որ լավ ապրես:
Հաջորդիվ՝ վարչապետն այցելել է Աշտարակի բժշկական կենտրոնի նորակառույց պոլիկլինիկա, որտեղ ծանոթացել է իրականացված աշխատանքներին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 761 մլն դրամ: Ծրագրի իրականացման արդյունքում մարզում կառուցվել է պոլիկլինիկայի և դիահերձարանի նոր շենք: Աշխատանքներն իրականացվել են 2022-2025թթ.:
Աշխատանքային այցի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Թալինի բժշկական կենտրոնի բացմանը, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին: Նշվել է, որ ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 1 մլրդ 475 մլն դրամ: Ծրագրի իրականացման արդյունքում Թալին համայնքն ունի վերակառուցված բժշկական կենտրոն։ Աշխատանքներն իրականացվել են 2021թ. -2025թթ.:
Արագածոտնի մարզում Լուսակնի միջնակարգ դպրոց այցելության ընթացքում վարչապետը շրջել է կրթական հաստատությունում, որտեղ նույնպես ծանոթացել է իրականացված շինարարական աշխատանքներին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 766 մլն դրամ: «Թվով 22 համայնքներում փոքրաքանակ երեխաներով համալրված մոդուլային տիպի դպրոցների կառուցում» ծրագրի իրականացման արդյունքում կառուցվել է նոր միջնակարգ դպրոց: Աշխատանքներն իրականացվել են 2020-2025թթ.:
Վարչապետն իր խոսքում նշել է, որ Լուսակն գյուղն իր պատմության մեջ առաջին անգամ ունի դպրոց իր լաբորատորիայով ու սարքավորումներով, ինչը նշանակում է, որ կրթության հավասար հասանելիություն է ապահովված: Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ այս դպրոցը, իրական Հայաստանի դպրոցը, Չորրորդ հանրապետության դպրոցը ոչ թե պետք է երեխաների համար զարգացման առավելագույն նշաձող ֆիքսի, այլ ընդհակառակը՝ երեխաների զարգացման առավելագույն շեմը վերացնի:
Վարչապետի խոսքով, դպրոցում կա սովորելու, ստեղծագործելու, խաղալու, ընկերություն անելու, կյանքի մասին մտածելու, շփվելու հնարավորություն: «Դպրոցը կյանքի կենտրոն է, դպրոցը գյուղի, համայնքի, բնակավայրի կյանքի առանցք է և պետք է դառնա այդպիսին»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է ներկաներին այս հրաշալի առիթով և համոզմունք հայտնել, որ այդ դահլիճում դեռ շատ հանդիպումներ, քննարկումներ կլինեն, և այդ բոլոր քննարկումները կլինեն կյանքի, ապրելու, սովորելու մասին: Ամփոփելով խոսքը՝ վարչապետը նշել է. «Մենք ձեզ դիմավորում ենք «Լավ սովորիր, որ լավ ապրես» կարգախոսով, որովհետև իմացեք, ձեր լավ ապրելն ուրիշ որևէ մեկից կախված չի, կախված է միայն ձեզանից, կախված է, թե այսօր դուք ինչով եք զբաղվում, իսկ այսօր դուք հենց բուն գործով զբաղվելու բոլոր պայմաններն ունեք, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում եմ»։
Դպրոցաշինության ծրագրի շրջանակներում կառուցվել է նաև Ազատանի միջնակարգ դպրոցը, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացվել են ստեղծված շենքային պայմաններն ու ենթակառուցվածքները: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 1 մլրդ 691 մլն դրամ: Աշխատանքներն իրականացվել են 2022-2025թթ.: Ազատանի միջնակարգ դպրոցում իրականացվել են նաև վերանորոգման աշխատանքներ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 165 մլն դրամ: Աշխատանքներն իրականացվել են 2025թ. օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին: Ծրագրերի իրականացման արդյունքում Ազատան
բնակավայրն ունի նոր դպրոց 576 աշակերտի համար։ Դպրոցի կառուցման և վերանորոգման աշխատանքներն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ» ծրագրում ընդգրկված դպրոցների ցանկում։
Ազատանի միջնակարգ դպրոցում վարչապետն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել աշխատող, արդյունք ստեղծող և օրենքով սահմանված հարկերը վճարող բոլոր քաղաքացիներին: «Հենց նրանց ստեղծած արդյունքի, հենց նրանց ստեղծած արժեքի բերումով է, որ մենք հնարավորություն ունենք իրականացնել Հայաստանում «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագիրը։ Ես ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն մեր քաղաքացիներին, ովքեր իրենց ամենօրյա գնումներն անելիս չեն մոռացել վերցնել ՀԴՄ կտրոնը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը և հավելել. «ՀԴՄ կտրոն վերցնելը նշանակում է պայքարել ստվերային տնտեսության դեմ, նշանակում է ավելի շատ հարկեր, որոնք գալիս են դեպի պետական բյուջե, և այս ամեն ինչը ՀԴՄ կտրոնի արդյունքում է»:
Խոսելով կրթության կարևորության մասին, երկրի ղեկավարը ևս մեկ անգամ շեշտել է. «Այո, մենք մի ժամանակ ասում էինք կրթության ոլորտի ռազմավարությունը մեզ համար առաջնահերթություն է, հիմա ասում ենք կրթությունը մեզ համար ռազմավարություն է, այսինքն, կրթությունն ինքը ռազմավարություն է և ոչ թե պարզապես կրթության ոլորտի ռազմավարություն ունենք, կրթությունը մեր ռազմավարությունն է շինարարության ոլորտում, կրթությունը մեր ռազմավարությունն է տրանսպորտի ոլորտում, կրթությունը մեր ռազմավարությունն է անվտանգության ոլորտում, կրթությունը մեր ռազմավարությունն է իրավակարգի ոլորտում, արդարադատության ոլորտում, արդյունաբերության ոլորտում, փոքր և միջին բիզնեսի ոլորտում, ընտանեկան բռնության ոլորտում, գյուղատնտեսության ոլորտում: Այսօր գյուղատնտեսության ոլորտում մեր ունեցած պրոբլեմների լուծումը կրթությունն է, միայն կրթությունը, բացառապես կրթությունը, ուրիշ լուծում պարզապես չկա, պարզապես ուրիշ լուծում գոյություն չունի»:
Վերանորոգված դպրոցների շարքում է նաև Գյումրիի թիվ 28 հիմնական դպրոցը, որտեղ իրականացված աշխատանքների ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 192 մլն դրամ: Վարչապետին ներկայացվել է, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում Գյումրի համայնքը կունենա վերանորոգված դպրոց 435 աշակերտի համար։ Դպրոցի վերանորոգումն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ» ծրագրում ընդգրկված դպրոցների ցանկում։
Շիրակի մարզում Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Ախուրյանի թիվ 2 հիմնական դպրոց, որտեղ իրականացվել են վերանորոգման աշխատանքներ: Վարչապետը շրջել է դպրոցում և ծանոթացել իրականացված վերանորոգման աշխատանքներին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 186 մլն դրամ: Ծրագրի իրականացման արդյունքում Ախուրյան համայնքն ունի վերանորոգված դպրոց 362 աշակերտի համար։ Դպրոցի վերանորոգումն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ»-ի ծրագրում ընդգրկված դպրոցների ցանկում։ Աշխատանքներն իրականացվել են 2024-2025թթ.:
Վարչապետ Փաշինյանի վերջին կանգառը եղել է Գյումրու թիվ 38 հիմնական դպրոցում, որտեղ երկրի ղեկավարին ներկայացվել են կրթական հաստատությունում իրականացված վերանորոգման աշխատանքները և ստեղծված պայմանները: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 228 մլն դրամ: Ծրագրի իրականացման արդյունքում Գյումրի համայնքը կունենա վերանորոգված դպրոց 235 աշակերտի համար։ Վերանորոգման աշխատանքներն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցներ» ծրագրում ընդգրկված դպրոցների ցանկում։ Աշխատանքներն իրականացվել են 2024-2025թթ.:

Премьер-министр ознакомился с реализованными и текущими программами в областях Арагацотн и Ширак
Премьер-министр Никол Пашинян посетил области Арагацотн и Ширак, чтобы ознакомиться со строительством, ремонтом и капитальной реконструкцией школ и медицинских учреждений.
Первой остановкой главы правительства была средняя школа в Сасунике, где были представлены выполненные работы и созданные условия в новопостроенном здании. Общая стоимость программы составляет около 2 млрд 157 млн драмов. В результате населённый пункт Сасуник получил новую школу, рассчитанную на 432 учащихся. Строительство школы включено в список школ, предусмотренных программой правительства РА «300 школ, которые будут построены, капитально отремонтированы или реконструированы до 2026 года». Работы проводились в 2023–2025 гг.
Никол Пашинян поздравил всех с открытием великолепной школы и с радостью отметил, что дети продолжают обучение именно здесь. «Чем более всесторонне мы понимаем проблемы нашей страны, тем больше убеждаемся, что решения всех наших проблем находятся в сфере образования», — сказал премьер-министр, подчеркнув, что строительство школ — это образовательный процесс, и в этом направлении проделана огромная работа. В этом контексте Никол Пашинян говорил о качестве выполняемых работ, их соответствии стандартам, а также о важности последующего управления школой. Он отметил, что именно в школах решается всё — будущее каждого ребёнка, и напомнил девиз: «Хорошо учись, чтобы хорошо жить».
Затем премьер-министр посетил новую поликлинику Арагацотнского медицинского центра, где ознакомился с выполненными работами. Общая стоимость программы составляет около 761 млн драмов. В результате реализации программы в области построено новое здание поликлиники и морга. Работы проводились в 2022–2025 гг.
В рамках рабочего визита Никол Пашинян присутствовал также на открытии Талинского медицинского центра и ознакомился с созданными условиями. Было отмечено, что общая стоимость программы составляет около 1 млрд 475 млн драмов. В результате реализации программы община Талин получила реконструированный медицинский центр. Работы проводились в 2021–2025 гг.
Во время визита в Арагацотнскую область премьер-министр посетил также среднюю школу села Лусакан, где ознакомился с проведёнными строительными работами. Общая стоимость программы составляет около 766 млн драмов. В результате реализации программы «Строительство модульных школ в 22 общинах с малым количеством детей» построена новая средняя школа. Работы выполнялись в 2020–2025 гг.
В своей речи премьер-министр отметил, что село Лусакан впервые в своей истории имеет школу с лабораторией и оборудованием, что означает обеспечение равного доступа к образованию. Глава правительства подчеркнул, что эта школа — реальная школа Армении, школа Четвёртой Республики — не должна фиксировать максимальный уровень развития детей, а наоборот, устранять барьеры для их максимального развития.
По словам премьер-министра, в школе есть возможность учиться, творить, играть, дружить, размышлять о жизни, общаться.
«Школа — это центр жизни, школа — это ось жизни села, общины, населённого пункта и должна стать таковой», — сказал Никол Пашинян.
Он поздравил всех с этим замечательным событием и выразил уверенность, что в этом зале ещё состоится много встреч и обсуждений, и все они будут посвящены жизни, обучению и развитию.
Подводя итог, премьер-министр отметил:
«Мы приветствуем вас под девизом “Хорошо учись, чтобы хорошо жить”, потому что знайте — ваше благополучие не зависит ни от кого другого, оно зависит только от вас самих, от того, чем вы занимаетесь сегодня. А сегодня у вас есть все условия, чтобы заниматься настоящим делом, с чем я вас поздравляю».
В рамках школьной программы также построена средняя школа в Азатане, где премьер-министру представили созданные здания и инфраструктуры. Общая стоимость программы составляет около 1 млрд 691 млн драмов. Работы проводились в 2022–2025 гг. В средней школе Азатана также были проведены ремонтные работы, стоимость которых составляет около 165 млн драмов. Работы выполнены в августе–сентябре 2025 года. В результате реализации программ населённый пункт Азатан получил новую школу, рассчитанную на 576 учащихся. Строительство и ремонт школы включены в список школ программы правительства РА «300 школ, которые будут построены, капитально отремонтированы или реконструированы до 2026 года».
В своём выступлении в школе Азатана премьер-министр поблагодарил всех граждан, которые работают, создают результат и платят налоги в соответствии с законом.
«Благодаря результату их труда, благодаря созданным ими ценностям у нас есть возможность реализовать программу “300 школ, 500 детских садов”. Я также хочу поблагодарить всех наших граждан, которые, совершая ежедневные покупки, не забывают взять кассовый чек», — сказал Никол Пашинян и добавил:
«Взять кассовый чек — значит бороться с теневой экономикой, это значит — больше налогов, которые поступают в государственный бюджет, и всё это — благодаря кассовым чекам».
Говоря о важности образования, глава правительства ещё раз подчеркнул:
«Да, когда-то мы говорили, что стратегия в сфере образования — наш приоритет, а теперь говорим: образование — это наша стратегия. То есть образование само по себе — это стратегия. У нас нет просто стратегии в сфере образования — образование является нашей стратегией в строительстве, транспорте, безопасности, правопорядке, юстиции, промышленности, малом и среднем бизнесе, в сфере борьбы с семейным насилием, в сельском хозяйстве. Сегодня решение проблем в сельском хозяйстве — это образование, только образование, исключительно образование. Другого решения просто не существует, его нет».
Среди отремонтированных школ — основная школа № 28 в Гюмри, где общая стоимость выполненных работ составляет около 192 млн драмов. Премьер-министру представили, что в результате реализации программы община Гюмри получит отремонтированную школу на 435 учащихся. Ремонт школы включён в список программы правительства РА «300 школ, которые будут построены, капитально отремонтированы или реконструированы до 2026 года».
В Ширакской области Никол Пашинян также посетил основную школу № 2 в Ахуряне, где проведены ремонтные работы. Премьер-министр осмотрел школу и ознакомился с выполненными работами. Общая стоимость программы составляет около 186 млн драмов. В результате реализации программы община Ахурян получила отремонтированную школу на 362 учащихся. Ремонт школы включён в список программы правительства РА «300 школ, которые будут построены, капитально отремонтированы или реконструированы до 2026 года». Работы выполнены в 2024–2025 гг.
Последней остановкой премьер-министра стала основная школа № 38 в Гюмри, где ему представили выполненные ремонтные работы и созданные условия. Общая стоимость программы составляет около 228 млн драмов. В результате реализации программы община Гюмри получит отремонтированную школу на 235 учащихся. Ремонт школы включён в список программы правительства РА «300 школ, которые будут построены, капитально отремонтированы или реконструированы до 2026 года». Работы выполнены в 2024–2025 гг.