ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը և «Թրամփի ուղի» նախագծին. դեսպան
Եվրամիությունը պատրաստ է իր գործիքները ներդնել ոչ միայն «Թրամփի ուղի» նախագծի, այլ նաև ամբողջ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության համատեքստում կապակցվածությունը խթանելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սյունիքի մարզում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասել է Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ խոսելով Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի ստորագրած փաստաթղթերի մասին։
«Իրադարձությունները և հանդիպումները, որոնք եղան Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին, Եվրամիության կողմից ողջունվել են, և մենք այդ օրվանից ի վեր պատրաստակամություն ենք հայտնել աջակցել այդ նախաձեռնություններին և կապակցվածությանը։ Մենք պատրաստ ենք մեր գործիքները ներդնել ոչ միայն «Թրամփի ուղի» նախագծի շրջանակներում, այլ նաև ամբողջ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության համատեքստում, որը ողջունվել է Եվրամիության կողմից դեռ երկու տարի առաջ, երբ Հայաստանի կառավարությունը հայտարարեց դրա մասին»,-ասել է Մարագոսը։
Դեսպանը հավելել է, որ Եվրամիությունը հետևողականորեն աջակցում է խաղաղությանը Հարավային Կովկասում։
«Մենք շատ երջանիկ ենք, որ խաղաղությունը գալիս է։ Շատ մանրամասներ դեռ պետք է պարզաբանվեն, բայց մենք այստեղ ենք՝ որպես Հայաստանի, հայ ժողովրդի և Հայաստանի կառավարության հուսալի գործընկեր, որպեսզի սատարենք ձեզ այս գործընթացում»,- նշել  է Մարագոսը։

The European Union is ready to deploy its tools not only in the context of the “Trump Way” project, but also across the entire “Crossroads of Peace” initiative to promote connectivity.
According to “Armenpress”, the Ambassador of the European Union to Armenia, Vasilis Maragos, stated this during a conversation with journalists in the Syunik region, referring to the documents signed by Armenia, Azerbaijan, and the United States on August 8 in Washington.
The European Union welcomed the events and meetings held in Washington on August 8, and we have since expressed our readiness to support these initiatives and connectivity. We are ready to invest our tools not only within the framework of the “Trump Way” project, but also in the context of the entire “Crossroads of Peace” initiative, which was welcomed by the European Union two years ago, when the Armenian government announced it,” Maragos said.
The Ambassador added that the European Union has consistently supported peace in the South Caucasus.
“We are delighted that peace is coming. Many details still need to be clarified, but we are here as a reliable partner of Armenia, the Armenian people, and the Armenian government, to support you in this process,” Maragos noted.