Ռուս աստղագնացները դուրս կգան տիեզերք
Այսօր ռուս աստղագնացներ Սերգեյ Ռիժիկովն ու Ալեքսեյ Զուբրիցկին  տիեզերք դուրս կգան։ Թռիչքը կտևի շուրջ հինգ ժամ։
Ռիժիկովն ու Զուբրիցկին «Նաուկա» լաբորատոր մոդուլի վրա կտեղադրեն նորագույն մոլեկուլային ճառագայթային փորձարկման համակարգ, կհեռացնեն առևտրային տեսախցիկ պարունակող հարթակը՝ այն հետագայում տիեզերք նետելու համար։ Բացի այդ, նրանք կզբաղվեն «Զվեզդա» սպասարկման մոդուլի պատուհանների մաքրությամբ՝ ապահովելու տեսանելիություն և հետագա աշխատանքների անվտանգությունը։
Հատկանշական է, որ սա տեղի է ունենում մի փուլում, երբ ԱՄՆ-ում NASA-ի գործունեությունը մասամբ դադարեցված է ֆինանսական պատճառով։ Այնուամենայնիվ, գործակալությունը որոշել է ուղիղ հեռարձակել գործողությունը՝ այն դիտարկելով որպես բացառիկ առաքելություն։ Այս թռիչքը ԱՄԿ-ի պատմության մեջ կդառնա 276-րդը։

Russian astronauts will go into space
Today, Russian astronauts Sergey Ryzhikov and Alexey Zubritsky will go into space. The flight will last about five hours.
Ryzhikov and Zubritsky will install a state-of-the-art molecular radiation testing system on the Nauka laboratory module, and remove a platform containing a commercial camera for later launch into space. In addition, they will clean the windows of the Zvezda service module to ensure visibility and the safety of further work.
It is noteworthy that this is happening at a time when NASA's activities in the United States are partially suspended due to financial constraints. However, the agency has decided to broadcast the operation live, considering it an exceptional mission. This flight will be the 276th in the history of the ISS.