ՀՀ պետական մրցանակ Վինսենթ Ռոշին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ մրցանակաբաշխությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, գործադիր մարմնի անդամներ, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչներ:
Վարչապետը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակը հանձնել է Analog Devices Inc. (ADI) ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն և տնօրենների խորհրդի նախագահ Վինսենթ Ռոշին: Իր խոսքում վարչապետը շնորհավորել է Վինսենթ Ռոշին՝ ՀՀ պետական մրցանակը ստանալու առիթով և նշել, որ ժամանակակից և տեխնոլոգիաների աշխարհում մեր մրցանակակիրների գործունեությունն ամեն օր ներկա է մեր կյանքում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է մրցանակակիրների հետ ունեցած հանդիպումների ու զրույցների կարևորությունը Կառավարության քաղաքականությունների մշակման գործում: «Այն հարցին, թե ինչո՞ւմ է ձեզ օգնել ձեր երկրի կառավարությունը, բոլոր դեպքերում ես ստացել եմ մի պատասխան՝ կրթությունը, կառավարությունը մեզ համար ապահովել է կրթություն՝ հանրակրթություն, բարձրագույն, հետբուհական: Գուցե նաև մրցանակաբաշխության առիթով մրցանակակիրների հետ ունեցած մեր խոսակցություններն են իրենց ազդեցությունն ունեցել այն հարցում, որ մենք հիմա այդքան շատ կենտրոնացած ենք կրթության վրա: Իհարկե, նաև մեր փորձը, իմացությունն ու պրակտիկան է մեզ բերել հետևյալին, որ այսօր Հայաստանում գործնականում չկա թեկուզ մի հարց, որի լուծումը չի անցնում կրթության միջոցով՝ կլինի դա արտաքին քաղաքականության, կլինի ներքին քաղաքականության, շինարարության, հումանիտար ոլորտի, սոցիալական»,-ասել է երկրի ղեկավարը:
Աղքատությունը հաղթահարելու հարցում էլ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է կրթության ապահովման կարևորությունը, որովհետև աղքատախնամությունն այդ մարդկանց կյանքում գրեթե ոչինչ չի փոխում, այլ ընդհակառակը՝ օգնություն ստանալը նրանց համար դառնում է սովորական մի բան. «Մենք այդ ընտանիքների երեխաներին շատ դեպքերում դատապարտել ենք աղքատության, որովհետև չենք նկատել, որ իրենց գյուղում դպրոց չկա, իրենց գյուղում մանկապարտեզ չկա: Եվ սա է պատճառը, որ մենք համոզված ենք՝ եթե ուզում ենք լուծել սոցիալական խնդիրները Հայաստանում, ապա աղքատության հարցի լուծման մի ճանապարհ կա՝ դա կրթություն է, որովհետև այսօր Հայաստանում աղքատության մեջ գտնվող մարդկանց 80 և ավելի տոկոսի աղքատ լինելու պատճառն իրենց ստացած կամ չստացած կրթության մեջ մենք պետք է փնտրենք»։
Վարչապետի խոսքով՝ այս մրցանակաբաշխությունը, մրցանակակիրները Կառավարությանը ստիպում են ավելի ու ավելի շատ կենտրոնանալ կրթության ոլորտի խնդիրների վրա: Այդ համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրին և նշել, որ այն, ի հեճուկս շատերի չհավատալուն, իրականություն է դառնալու. «Ես հույս ունեմ, որ մինչև տարվա վերջ Կառավարության որոշմամբ կհաստատենք Ակադեմիական քաղաքի մաստեր պլանը և կանցնենք իրագործման փուլին»։
Մեկ անգամ ևս շնորհավորելով Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 16-րդ դափնեկրին՝ Վինսենթ Ռոշին, վարչապետը նշել է. «Ձեր ներկայությունը մեզ քաջալերում է լինել ավելի ստեղծագործ, ավելի լավատես, ձեր օրինակով հավատալ մեր սեփական ուժերին»:

RA State Prize to Vincent Roche
Prime Minister Nikol Pashinyan attended the 16th award ceremony of the RA State Prize for Global Contribution to High Technologies. The event was also attended by RA President Vahagn Khachaturyan, RA Deputy Prime Minister Tigran Khachaturyan, Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, members of the executive body, and representatives of the high-tech sector.
The Prime Minister presented the RA State Prize for Global Contribution to High Technologies to Analog Devices Inc. (ADI) CEO and Chairman of the Board of Directors Vincent Roche. In his speech, the Prime Minister congratulated Vincent Roche on receiving the RA State Prize and noted that, in the modern, technological world, the activities of our award winners are part of our daily lives. Nikol Pashinyan emphasized the importance of meetings and conversations with award winners in developing Government policies. “When asked what the Government of your country has helped you with, in all cases, I received one answer: education. The Government has provided us with education: general, higher, and postgraduate. Perhaps our conversations with the award winners on the occasion of the ceremony also influenced our current focus on education. Of course, our experience, knowledge, and practice have also led us to the following: today in Armenia, there is practically no issue that cannot be solved through education, be it foreign policy, domestic policy, construction, humanitarian sphere, or social,” the head of state said.
In the context of overcoming poverty, Nikol Pashinyan emphasized the importance of providing education because poverty alleviation changes little in these people's lives, whereas receiving assistance becomes the norm for them. “In many cases, we have condemned the children of these families to poverty because we did not notice that there is no school in their village, there is no kindergarten in their village. And this is why we are convinced that if we want to solve social problems in Armenia, then there is one way to solve the problem of poverty - it is education, because today in Armenia we must look for the reason why 80% or more of the people living in poverty are poor in the education they received or did not receive.”
According to the Prime Minister, this award ceremony and the award winners compel the Government to focus increasingly on the problems of the education sector. In this context, Nikol Pashinyan touched upon the “Academic City” program and noted that, despite the disbelief of many, it will become a reality. “I hope that by the end of the year, by the decision of the Government, we will approve the Master Plan of the Academic City and move on to the implementation stage.”
Once again congratulating the 16th laureate of the RA State Prize for Global Contribution to High Technologies, Vincent Roche, the Prime Minister noted: “Your presence encourages us to be more creative, more optimistic, and to believe in our own strengths, following your example.”