Արամուսում ամուսիններին սպանած անձը ևս 2 անձի է սպանել. հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել
2025 թվականի հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի մարզի օպերատիվ կառավարման կենտրոն հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Արամուս գյուղի դաշտերում հայտնաբերվել է երկու դի՝ հրազենային վնասվածքով:
ՆԳՆ աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Կոտայքի մարզի Արամուս գյուղից դեպի Նոր Գյուղ տանող դաշտամիջյան ճանապարհի հարևանությամբ գտնվող հողամասում կենցաղային հարցերի շուրջ ծագած վիճաբանության ժամանակ Թ.Հ.-ն իրեն պատկանող ողորկափող հրացանից կրակոցներ է արձակել նույն գյուղի բնակիչներ Մ.Ս.-ի և Գ.Ղ.-ի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վերջիններս մահացել են:
Այնուհետև, ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչություն օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Թ.Հ.-ն, առերևույթ հանցանք կատարելուց անմիջապես հետո, Կոտայքի մարզի Զովաշեն գյուղի դաշտամիջյան ճանապարհին, իրեն պատկանող հրացանով կրակոցներ է արձակել Վ.Մ.-ի և Մ.Հ.-ի ուղղությամբ՝ սպանելով նրանց: Կատարվածից անմիջապես հետո Թ.Հ.-ն հափշտակել է Վ.Մ.-ին պատկանող ավտոմեքենան:
Նույն օրը Թ.Հ.-ն նշված հանցանքը կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ՆԳՆ ծառայողների կողմից ձերբակալվել ու ներկայացվել է նախաքննական մարմին և տվել խոստովանական ցուցմունք:
Որոշում է կայացվել քրեական վարույթները մեկ վարույթում միացնելու մասին: Ստեղծվել է քննչական խումբ։
Թ.Հ.-ին պատկանող ողորկափող հրացանը հայտնաբերվել է վերջինիս կողմից հափշտակված ավտոմեքենայում:
Թ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանությունը) (2 դրվագ), 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ (շահադիտական դրդումներով այլ հանցանքը թաքցնելու կամ դրա կատարումը հեշտացնելու նպատակով կատարված սպանությունը) (2 դրվագ), 252-րդ 2-րդ մասի 7-րդ կետով (խոշոր չափերով ավազակությունը):

В Арамусе мужчина, убивший супругов, совершил еще два убийства — возбуждено публичное уголовное преследование
12 октября 2025 года в оперативный центр полиции Котайкской области МВД Армении поступило сообщение об обнаружении двух тел с огнестрельными ранениями в полях села Арамус.
В результате оперативно-следственных мероприятий были получены данные о том, что в тот же день, на участке земли возле проселочной дороги между селами Арамус и Нор Гюх, в ходе бытового конфликта гражданин Т. О. из принадлежащего ему гладкоствольного ружья произвел выстрелы в направлении односельчан М. С. и Г. Х., в результате чего они скончались.
После этого полиция получила информацию, что Т. О., сразу после совершения преступления, в полях у села Зовашен тем же ружьем застрелил В. М. и М. О., после чего похитил автомобиль, принадлежавший одному из убитых.
В тот же день Т. О. был задержан сотрудниками МВД по обоснованному подозрению в совершении преступлений, доставлен в следственные органы и дал признательные показания.
Принято решение объединить возбужденные уголовные дела в одно производство. Создана следственная группа.
Гладкоствольное ружье, принадлежащее Т. О., было обнаружено в похищенном автомобиле.
В отношении Т. О. возбуждено публичное уголовное преследование по статьям Уголовного кодекса Армении:
статья 155, часть 1 — убийство (2 эпизода);
статья 155, часть 2, пункты 10 и 13 — убийство, совершенное из корыстных побуждений, с целью сокрытия другого преступления или облегчения его совершения (2 эпизода);