Երասխ-Նախիջևան երկաթուղին անպայման գործարկվելու է. Պապոյան
Երասխ-Նախիջևան երկաթուղու կտորը 1 կմ-անոց հատված է․ դա անպայման գործարկվելու է,- ճեպազրույցում հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Ինչ եք կարծում՝ կարո՞ղ է՝ քառասուն քանի կմ-ը սարքենք, էդ մի կմ-ը՝ ոչ»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո երկուստեք ներդրումներ կարվեն. «Չեմ կարծում, որ մենք պետք է այնպես անենք, որ ներդրումներ անենք, բայց մեր խնդիրն է, որ մեր ապրանքները կարողանանք վաճառել Թուրքիայում, և երկրորդ՝ օգտագործենք թուրքական նավահանգիստների ու ճանապարհների պոտենցիալը։ Եւ արտաքին հասցնելու համար դրանք կլինեն ավելի մրցունակ, քանի որ թուրքական նավահանգիստներով Միջերկրական ծով դուրս գալը մոտավորապես 3 անգամ ավելի կարճ է, ինչն էլ էականորեն ազդում է տրանսպորտային ծախսերի, հետևաբար, ապրանքների մրցունակության վրա»։

The Yeraskh-Nakhichevan railway section is 1 kilometer long. It will definitely be put into operation, stated the Minister of Economy, Gevorg Papoyan, at a briefing.
"What do you think? Can we build forty kilometers, but not that one kilometer?" - he said.
He noted that after the opening of the Armenian-Turkish border, investments will be made on both sides. "I do not think that we should do it in such a way that we make investments, but our task is to be able to sell our goods in Turkey, and secondly, to use the potential of Turkish ports and roads. And for external delivery, they will be more competitive, since the exit to the Mediterranean Sea through Turkish ports is approximately 3 times shorter, which significantly affects transportation costs, and therefore the competitiveness of goods."