ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը հոկտեմբերի 10-ին հանդիպել է Ենթակառուցվածքային ներդրումների ասիական բանկի (ԵՆԱԲ) փոխնախագահ Կոնստանտին Լիմիտովսկիի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացմանն առնչվող համատեղ ծրագրերը։
Փոխնախարարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության և էկոնոմիկայի նախարարության առաջնահերթությունները, զարգացման ռազմավարական ուղղությունները և ընթացիկ խոշոր ենթակառուցվածքային ծրագրերը։ Նա անդրադարձել է նաև սոցիալական նշանակության շինարարական նախագծերին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՆԱԲ-ին նոր հարթակներ կստեղծի միջազգային և տարածաշրջանային խոշոր ներդրումային ծրագրերին մասնակցելու համար։
Անուշիկ Ավետյանը կարևորել է ԵՆԱԲ-ի կողմից մասնավոր հատվածի ծրագրերի ֆինանսավորումը՝ ընդգծելով, որ այն կարող է էական խթան հանդիսանալ տնտեսական ակտիվության բարձրացման, ներդրումային միջավայրի բարելավման և երկրի սոցիալ-տնտեսական կայուն զարգացման ապահովման գործում, ինչպես նաև նպաստել պետական բյուջեի ծանրաբեռնվածության և արտաքին պարտքի նվազեցմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը։ Կողմերը փաստել են, որ ԵՆԱԲ-ի և Հայաստանի միջև գործընկերային համագործակցությունը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել տարածաշրջանային ինտեգրման, պետական և մասնավոր հատվածներում համատեղ ծրագրերի իրականացման և ներդրումային փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նախանշել փոխգործակցության հիմնական շրջանակները, ինչի արդյունքում հնարավոր կլինի բացահայտել այն ոլորտները, որտեղ ԵՆԱԲ-ն իր մանդատի շրջանակներում, կամ այլ միջազգային դոնոր կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ կարող է մասնակցել ծրագրերի մշակմանն ու իրագործմանը։

On October 10, Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Anushik Avetyan met with Vice President of the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) Konstantin Limitovsky.
During the meeting, possible areas of cooperation and joint infrastructure development projects were discussed.
The Deputy Minister presented the Government of the Republic of Armenia's and the Ministry of Economy's priorities, strategic development directions, and current major infrastructure projects. He also touched upon construction projects of social significance, emphasizing that Armenia's membership in the AIIB will create new platforms for participating in major international and regional investment projects.
Anushik Avetyan emphasized the importance of AIIB's financing of private-sector projects, noting that it can be a significant stimulus to increase economic activity, improve the investment climate, and ensure the country's sustainable socio-economic development, while also reducing the burden on the state budget and external debt.
During the meeting, the RA Government's "Crossroads of Peace" initiative was also discussed. The parties noted that the partnership between the EBRD and Armenia can create new opportunities for regional integration, the implementation of joint programs across the public and private sectors, and the deepening of investment cooperation.
An agreement was reached to outline the main frameworks of cooperation, as a result of which it will be possible to identify areas where the EBRD, within its mandate or in partnership with other international donor organizations, can participate in the development and implementation of programs.