Tesla-ի հետ կապված հետաքննություն է սկսվել
ԱՄՆ-ի ճանապարհային երթևեկության վարչությունը հետաքննություն է սկսել Tesla ընկերության նկատմամբ՝ ինքնավար վարման (full self-driving) համակարգի հնարավոր խափանումների պատճառով։ Վարչությունը հայտնել է, որ ստացել է 58 բողոք, որոնց համաձայն՝ Tesla-ի մեքենաները երթևեկել են ճանապարհի սխալ կողմով, չեն կանգնել կարմիր լույսի ժամանակ և, որոշ դեպքերում, բախումներ են առաջացրել։
Հետաքննությունը վերաբերում է շուրջ 2,9 միլիոն մեքենայի, որոնք համալրված են ինքնավար ռեժիմով։ Այս ռեժիմը թույլ է տալիս մեքենային ինքնուրույն փոխել երթևեկության գոտին կամ կատարել շրջադարձ, սակայն վարորդը պետք է մշտապես վերահսկի ընթացքը և պատրաստ լինի միջամտել։ Հետաքննությունը նաև ուսումնասիրում է դեպքեր, երբ մեքենաները շրջադարձ կատարելիս դուրս են եկել հանդիպակաց գոտի, և վարորդները չեն հասցրել միջամտել։
Tesla-ն ներկայումս նաև մեկ այլ հետաքննության կենտրոնում է՝ կապված դռների փակման մեխանիզմների հետ։ Որոշ դեպքերում երեխաներ են մնացել փակված մեքենայի մեջ, և վարորդները ստիպված են եղել կոտրել պատուհանները, որպեսզի նրանց դուրս բերեն։
Նշենք, որ Tesla-ն վերջերս ներկայացրել է իր երկու ամենահայտնի մոդելների էժանացված տարբերակները, փորձելով մրցակցել չինական արտադրողների ավելի մատչելի էլեկտրամեքենաների հետ։

An investigation has been launched into Tesla
The U.S. Department of Transportation has opened an investigation into Tesla over possible malfunctions in its complete self-driving system. The agency said it has received 58 complaints that Tesla cars have driven on the wrong side of the road, failed to stop at red lights, and, in some cases, caused collisions.
The investigation concerns about 2.9 million vehicles equipped with the self-driving mode. This mode allows the car to change lanes or make turns on its own, but the driver must constantly monitor the situation and be ready to intervene. The investigation is also looking into cases in which cars have drifted into oncoming traffic while making turns, and drivers have failed to intervene.
Tesla is also currently under investigation over its door locking mechanisms. In some cases, children have been trapped in cars, and drivers have had to break windows to get them out.
It should be noted that Tesla recently introduced cheaper versions of its two most popular models, trying to compete with more affordable electric cars from Chinese manufacturers.