Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է իտալացի ճանաչված արվեստի քննադատ, արվեստի պատմաբան Ֆրանչեսկո Գալլո Մացցեոյին, ով Հայաստան էր այցելել քանդակագործ Վիգեն Ավետիսի ուղեկցությամբ՝ դասախոսություններով հանդես գալու նպատակով։
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է Գալլո Մացցեոյի այցը Հայաստան՝ բարձր գնահատելով նրա գործունեությունն արվեստի պատմության և մշակութային ժառանգության ուսումնասիրության ոլորտում։
Նախագահը կարևորել է միջազգային փորձի և գիտելիքի փոխանակման հնարավորությունը՝ ընդգծելով, որ նման շփումները նպաստում են հայ երիտասարդության մասնագիտական աճին, աշխարհայացքի ընդլայնմանը և ստեղծարար մտածողության զարգացմանը։
Ֆրանչեսկո Գալլո Մացցեոն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի հանդեպ իր հետաքրքրությունն ու սերը ձևավորվել են դեռ տարիներ առաջ։ Նա նշել է, որ խորապես տպավորված է հայկական արվեստի յուրահատկությամբ, մշակութային ժառանգության հարստությամբ և մեր ժողովրդի պատմական դիմակայությամբ։
Խոսելով Հայաստանի ներկա օրերի մասին՝ իտալացի արվեստաբանն ընդգծել է, որ ոգևորված է մեր երկրի՝ խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերից և մաղթել խաղաղություն, զարգացում ու բարօրություն Հայաստանի ժողովրդին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են կրթության, գիտելիքի փոխանցման ավանդույթների պահպանության և նորարարության կիրառման կարևորության վերաբերյալ հարցեր:

President of the Republic Vahagn Khachaturyan received the renowned Italian art critic and art historian Francesco Gallo Mazzeo, who visited Armenia, accompanied by sculptor Vigen Avetis, to deliver lectures.
President Khachaturyan welcomed Gallo Mazzeo'sMazzeo's visit to Armenia, expressing his high appreciation for his activities in the field of art history and cultural heritage studies.
The President attached importance to the opportunity for international experience and knowledge exchange, emphasizing that such contacts contribute to the professional growth of Armenian youth, broadening their worldview, and developing creative thinking.
Francesco Gallo Mazzeo expressed gratitude for the warm welcome, emphasizing that his interest and love for Armenia had been formed many years ago. He noted that he was deeply impressed by the uniqueness of Armenian art, the richness of the country's cultural heritage, and the historical resilience of its people.
Speaking about the current situation in Armenia, the Italian art critic emphasized that he is inspired by our country's efforts to establish peace and wished the people of Armenia peace, development, and prosperity.
During the conversation, issues related to the preservation of education, the traditions of knowledge transfer, and the importance of applying innovation were discussed.