Քննարկվել է Starbucks-ի Հայաստան մուտքի հետ կապված հարցերը
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է Starbucks-Alshaya Group Eurasia ընկերության փոխնախագահ Ֆիգեն Իլգազին և անշարժ գույքի գծով տնօրեն Հանզադե Կուղուին՝ Starbucks-ի՝ հայաստանյան շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները քննարկելու նպատակով։ Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանն ու «Enterprise Armenia»-ի գործադիր գլխավոր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը։
Հանդիպման սկզբում հյուրերը համառոտ ներկայացրել են Starbucks-ի առաքելությունը, նշելով, որ խոշորագույն այս ցանցը այսօր ներկայացված է շուրջ 86 երկրում, ունի 40 հազարից ավել սուրճի կետեր և հետաքրքրված է ընդլայնել իր գործունեությունը տարածաշրջանում։
Այնուհետև կողմերը քննարկել են Հայաստանի սրճարանային ոլորտի զարգացման հնարավորությունները՝ անդրադառնալով ոլորտում առկա ներուժին, ենթակառուցվածքների կատարելագործման հնարավորություններին, Հայաստանում սուրճի սպառման շուկայի առանձնահատկություններին և աճի միտումներին։
«Բարձրորակ միջազգային ներդրումների ներգրավումը Հայաստանի համար առաջնահերթություն է, և մենք Ձեր այցելությունն արժևորում ենք որպես խոստումնալից քայլ այդ ուղղությամբ։ Հայաստանը առաջարկում է կայուն, բաց և բարեփոխումներին միտված բիզնես միջավայր՝ հենված երիտասարդ և բարձր կրթական ներուժ ունեցող մարդկային ռեսուրսների, զբոսաշրջության ոլորտի շարունակական աճի, ինչպես նաև դինամիկ զարգացող և մրցունակ սպառողական շուկայի վրա», - նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Հանդիպման ընթացքում նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ընկերության ներկայացվածությանը հայկական շուկայում՝ ընդգծելով, որ այդ քայլը մեծապես կնպաստի նաև մեր երկրում զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը։

Министр экономики Армении Геворг Папоян 8 октября встретился с вице-президентом Starbucks-Alshaya Group Eurasia Фиген Илгаз и директором по недвижимости Ханзаде Кугу, чтобы обсудить возможности выхода Starbucks на армянский рынок. Во встрече также приняли участие заместитель министра Анущик Аветян и исполнительный директор Enterprise Armenia Гохар Абаджян.
Гости кратко представили миссию Starbucks, отметив, что крупнейшая сеть сегодня представлена более чем в 86 странах, имеет более 40 тысяч кофеен и заинтересована в расширении своей деятельности в регионе.
Стороны обсудили потенциал развития кофейного сектора в Армении, возможности совершенствования инфраструктуры, особенности рынка потребления кофе и тенденции роста.
«Привлечение высококачественных международных инвестиций является приоритетом для Армении, и мы ценим ваш визит как многообещающий шаг в этом направлении. Армения предлагает стабильную, открытую и ориентированную на реформы бизнес-среду, опирающуюся на молодые и высокообразованные человеческие ресурсы, непрерывный рост туризма, а также динамично развивающийся и конкурентоспособный потребительский рынок», — отметил Геворг Папоян.
Во время встречи министр выразил готовность поддержать выход компании на армянский рынок, подчеркнув, что этот шаг также значительно поспособствует увеличению туристических потоков в стране.