Եվրոպական Միության կողմից ներդրվում է նոր Մուտքի/ելքի համակարգ (Entry/Exit System – EES), որը կսկսի գործել 2025թ. հոկտեմբերի 12-ից։
Նոր համակարգի նպատակն է ամրապնդել Շենգենյան գոտու արտաքին սահմանների վերահսկողությունը, բարձրացնել անվտանգությունը և պարզեցնել գործընթացները ոչ ԵՄ երկրների քաղաքացիների համար։
Ինչ պետք է իմանան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները
Ո՞ւմ է վերաբերում – Նոր համակարգը վերաբերում է բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր չեն հանդիսանում ԵՄ կամ Շենգենյան գոտու անդամ պետության քաղաքացի, այդ թվում՝ ՀՀ քաղաքացիներին։
Ի՞նչ է փոխվում – Սահմանային անցակետերում ԵՄ և Շենգենյան գոտու պետությունները կգրանցեն յուրաքանչյուր մուտք և ելք՝ փոխարինելով ներկայիս անձնագրում դրոշմակնիքների դնելու գործելակերպը։
Գրանցվող տվյալները.
- Անձնական տվյալներ (անուն, ազգանուն, քաղաքացիություն և այլն),
- Ճամփորդական փաստաթղթի տվյալներ,
- Մուտքի և ելքի ամսաթիվ ու վայր,
- Կենսաչափական տվյալներ՝ մատնահետք և դեմքի լուսանկարում։
Վավերականության վերահսկում – Համակարգը ավտոմատ կերպով կվերահսկի, թե արդյոք թույլատրելի է տվյալ անձի մուտքը, և արդյոք չի գերազանցվել Շենգենյան գոտում կարճաժամկետ մնալու «90 օր՝ յուրաքանչյուր 180 օր ժամանակահատվածում» կանոնը։
Որտե՞ղ է գործելու. Համակարգը կգործի բոլոր արտաքին սահմանային անցակետերում՝ օդանավակայաններում, ծովային նավահանգիստներում և ցամաքային սահմանային անցակետերում։
Ինչպե՞ս պատրաստվել. Ճանապարհորդները պետք է պատրաստ լինեն կենսաչափական տվյալների (մատնահետք, լուսանկարում) տրամադրմանը և սահմանին ստուգման ավելի երկար տևող ժամանակահատվածին՝ հատկապես առաջին անգամ մուտք գործելիս։
EES-ը ԵՄ լայնածավալ թվային սահմանային կառավարման համակարգ է, որը մշակվել է միգրացիոն գործընթացների թափանցիկության և անվտանգության բարձրացման նպատակով։ Համակարգի մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվություն հասանելի է հետևյալ հղումով։

New entry/exit system begins operating in the EU
The European Union is introducing a new Entry/Exit System (EES), which will commence operation on 12 October 2025.
The new system aims to strengthen control of the external borders of the Schengen area, increase security, and simplify procedures for citizens of non-EU countries.
What citizens of the Republic of Armenia need to know
Who is affected? – The new system applies to all citizens who are not citizens of an EU or Schengen member state, including citizens of the Republic of Armenia.
What is changing – At border crossings, EU and Schengen countries will register each entry and exit, replacing the current practice of stamping passports.
Data to be recorded:
- Personal data (name, surname, citizenship, etc.),
- Travel document data,
- Date and place of entry and exit,
- Biometric data: fingerprint and facial photograph.
Validity check – The system will automatically verify whether the person’s entry is permitted and whether the rule for a short stay in the Schengen area, “90 days in any 180 days,” has been exceeded.
Where will it operate? The system will operate at all external border crossing points, including airports, seaports, and land border crossing points.
How to prepare: Travellers should be ready to provide biometric data (fingerprints, photograph) and undergo a longer border check, especially when entering the country for the first time.
The EES is an EU-wide digital border management system designed to increase the transparency and security of migration processes. For more detailed information about the system, please visit the following link.