Ալիևի այդ խոսույթը որևէ կերպ չի կարող վերաբերել ՀՀ տարածքին. վարչապետի խոսնակ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Կոպենհագենում հոկտեմբերի 2-ին կայացած հանդիպմանը քննարկվել է «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտության կիրառման խնդիրը: Հայաստանը վերահաստատում է, որ Ադրբեջանի նախագահի տվյալ խոսույթը որևէ կերպ չի կարող վերաբերել ՀՀ տարածքին։
Այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի գրավոր հարցմանը:
-Ադրբեջանի նախագահը Թյուրքական պետությունների կազմակերպության՝ Գաբալայում կայացած հանդիպման ժամանակ իր ելույթում կրկին օգտագործել է «Զանգեզուրի միջանցք» արտահայտությունը։ Ինչպիսին է Ձեր արձագանքը, և արդյո՞ք Կոպենհագենում կայացած Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպման ընթացքում այդ թեման քննարկվել է։
-Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի՝ Կոպենհագենում կայացած հանդիպման արդյունքներով երկու կողմերն էլ տարածել են մամուլի հաղորդագրություն, որից ակնհայտ է, որ երկու կողմերը ընդունում են՝ Հայաստանի տարածքին առնչվում է TRIPP նախագիծը, հետեւաբար Հայաստանի Հանրապետության տարածքում որևէ այլ նախագիծ չկա և չի կարող լինել։
Հարցը, այո, քննարկվել է Կոպենհագենի հանդիպման ընթացքում, և մենք վերահաստատում ենք, որ Ադրբեջանի նախագահի տվյալ խոսույթը որևէ կերպ չի կարող վերաբերել Հայաստանի Հանրապետության տարածքին։
Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվում են միայն TRIPP և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծերը, ինչը հստակ ամրագրված է մի շարք միջազգային փաստաթղթերում։

The issue of the use of the expression “Zangezur Corridor” was discussed during the meeting between the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, in Copenhagen on October 2. Armenia reaffirms that the Azerbaijani President’s statement cannot in any way refer to the territory of the Republic of Armenia.
This was reported by the Spokesperson of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nazeli Baghdasaryan, responding to a written inquiry by “Armenpress”.
-The President of Azerbaijan again used the expression “Zangezur Corridor” in his speech at the meeting of the Organization of Turkic States in Gabala. What is your reaction, and was this topic discussed during the Pashinyan-Aliyev meeting in Copenhagen?
-Following the results of the meeting of the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan in Copenhagen, both sides issued a press release, from which it is evident that both sides accept that the TRIPP project relates to the territory of Armenia; therefore there is no other project on the territory of the Republic of Armenia, and there cannot be any.
The issue was, yes, discussed during the Copenhagen meeting, and we reaffirm that the statement of the President of Azerbaijan cannot in any way refer to the territory of the Republic of Armenia.
Only the TRIPP and “Crossroads of Peace” projects are being implemented in the Republic of Armenia, as clearly enshrined in several international documents.