ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի փաստաբան Արա Զոհրաբյանը հայտարարել է, որ Շիրակի թեմի առաջնորդի նկատմամբ կայացված պատժաչափը սպասելի էր։
Զոհրաբյանի խոսքով՝ Աջապահյանը մեղադրվում էր քրեական օրենսգրքի 422 հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու համար, սակայն դատարանը դատավճիռ հրապարակելուց հնչեցրեց 442 հոդվածը, որը վերաբերում էր պաշտոնատար անձի կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությանը մասնակցելուն։
Հարցին՝ գուցե սա հուզմունքի հետևա՞նք էր, Զոհրաբյանը նշեց. «Էդ հուզմունքը մարդու ճակատագրերի վրա է ազդում»։
Նա ընդգծեց, որ Աջապահյանի խոսքերը չի կարելի պետական հեղաշրջման կոչ համարել։ Զոհրաբյանը հավելեց, որ դատավճիռը բողոքարկելու են վերաքննիչ դատարանում. «Դատավճիռն անպայման բողոքարկվելու է վերաքննիչ ատյան, Միքայել սրբազանը նույնպես սպասում էր այս դատավճռին. հոգեբանորեն պատրաստ էր»։
Հիշեցնենք՝ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատապարտվել էր 2 տարվա ազատազրկման. դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանն այսօր հրապարակել էր դատավճիռը։

Адвокат главы Ширакской епархии ААЦ архиепископа Микаэла Аджапахяна, Ара Зограбян, заявил, что назначенное наказание было ожидаемым.
По его словам, Аджапахяна обвиняли по статье 422 УК, однако в приговоре судья указала статью 442, касающуюся участия должностного лица в незаконной предпринимательской деятельности.
Отвечая на вопрос, могло ли это быть следствием «волнения», адвокат отметил: «Это волнение отражается на человеческих судьбах».
Зограбян подчеркнул, что слова Аджапахяна нельзя расценивать как призыв к государственному перевороту. Он добавил, что приговор обязательно будет обжалован в апелляционном суде: «Микаэл Србазану этот приговор был ожидаем, он был психологически готов».
Напомним, архиепископ Микаэл Аджапахян был приговорен к 2 годам лишения свободы. Сегодня судья Армине Меликсетян огласила приговор.