Փաշինյանը շնորհավորել է Մերցին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցին ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում ասված է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Գերմանիայի բարեկամ ժողովրդին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ազգային տոնի՝ Միասնության օրվա կապակցությամբ։ Այս հիշարժան օրը կարևոր առիթ է կրկին արժևորելու Գերմանիայի հաջողություններն ու ձեռքբերումները, ժողովրդավարական արժեքներին ու մարդու իրավունքներին անսասան հավատարմությունը։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Գերմանիայի հետ ձևավորված բարեկամական հարաբերություններն ու արդյունավետ համագործակցությունն ինչպես երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում։
Ջերմությամբ եմ հիշում այս գարնանը Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Ձեզ հետ ունեցած հանդիպումը: Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով կշարունակենք ընդլայնել բազմոլորտ փոխգործակցությունը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների։
Բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին, կայուն զարգացմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացմանը:
Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել այս հիշարժան օրվա առթիվ՝ մաղթելով Ձեզ քաջառողջություն և հաջողություն, իսկ Գերմանիայի ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։

Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to Chancellor of the Federal Republic of Germany, Friedrich Merz, on the occasion of Unity Day. The congratulatory message reads:
"I warmly congratulate you and the friendly people of Germany on the occasion of the national holiday of the Federal Republic of Germany, Unity Day. This memorable day is a momentous occasion to appreciate once again Germany's successes and achievements, as well as its unwavering commitment to democratic values and human rights.
Armenia greatly values the friendly relations and practical cooperation established with Germany, both at the bilateral level and in multilateral formats.
I warmly recall our meeting this spring within the framework of the European Political Community Summit. Through joint efforts, we will continue to expand multi-sectoral cooperation for the benefit of our peoples.
We highly appreciate Germany's continued support for Armenia's democratic reforms, sustainable development, and the further deepening of the Armenia-EU partnership.
"Allow me to congratulate you once again on this memorable day, wishing you good health and success, and peace and prosperity to the people of Germany."