2025 թվականի սեպտեմբեր ամսին Հայհիդրոմետ ՊՈԱԿ-ի կենսաբազմազանության խմբի կողմից իրականացվող հերթական դաշտային աշխատանքների ընթացքում «Արծվաբերդ» անտառտնտեսության տարածքում գրանցվել է Battarrea phalloides սնկի տեսակը։
Այն ընդգրկված է ՀՀ կարմիր գրքում, որպես Անհետացած (EX - Extinct) տեսակ։ Մինչ այս հաշվառումը Հայաստանում հայտնաբերվել էր միայն 1915 թվականին Լոռու ֆլորիստական շրջանում՝ Ախթալայի շրջակայքում, սակայն նրա հերբարիումային նյութը չի պահպանվել։
Տեսակը նմուշառվել է հետագա հետազոտությունների համար:
Տարածքում առկա էր 5 առանձնյակ:
Ըստ հնէաբանական տվյալների՝ Battarrea phalloides սնկի տեսակը հանդիսանում է կավե դարաշրջանի ռելիկտ, որի վտանգման հիմնական պատճառը՝ համապատասխան բիոտոպերի վերացումն է։

A relict mushroom species from the Clay Age has been discovered in Armenia
In September 2025, during the regular field work carried out by the biodiversity group of the Hayhydromet SNCO, the Battarrea phalloides mushroom species was recorded in the territory of the “Artsvaberd” forestry enterprise.
It is included in the Red Book of the Republic of Armenia as an Extinct (EX - Extinct) species. Before this registration, it was found in Armenia only in 1915 in the Lori floristic region, near Akhtala, but its herbarium material was not preserved.
The species was sampled for further research.
There were five specials in the area.
According to archaeological data, the Amanita phalloides mushroom species is a relic of the Neolithic Age; the main reason for its endangerment is the elimination of the corresponding biotopes.