Կենսաթոշակները կբարձրացվեն 3000-3500 դրամով. Թորոսյան
«2026թ. հունվարի 1-ից հետվճարի սահմանաչափերը վերանայելու ենք: Գործող 12%-ի փոխարեն սահմանելու ենք 20%, որը միջինում կբարձրացնի կենսաթոշակները 3000-3500 դրամի սահմաններում»,-հայտարարել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նա ընդգծել է, որ հետվճարի համակարգը թույլ է տալիս բոլոր նպաստառուներին իրենց իսկ ձեռքով բարձրացնել կենսաթոշակը և նպաստը, նաև նպաստում է ստվերի վերացմանը հանրապետությունում. «Միջին հետվճարը 12%-ի դեպքում 4100 դրամ է, և քաղաքացիները, որ ստանում են հետվճար, կարող են ինքնուրույն կատարելով անկանխիկ առևտուր՝ բարձրացնել կենսաթոշակները և նպաստները»։

Pensions will be increased by 3000-3500 drams. Torosyan
“From January 1, 2026, we will review the refund limits. Instead of the current 12%, we will set 20%, which will increase pensions by an average of 3,000-3,500 drams,” said Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan.
He emphasized that the refund system enables all beneficiaries to increase their pensions and benefits independently, and also contributes to the reduction of the shadow economy in the republic. “The average refund at 12% is 4,100 drams, and citizens who receive a refund can independently increase their pensions and benefits by making non-cash transactions.”