Կենսաթոշակները կբարձրացվեն 3000-3500 դրամով. Թորոսյան
«2026թ. հունվարի 1-ից հետվճարի սահմանաչափերը վերանայելու ենք: Գործող 12%-ի փոխարեն սահմանելու ենք 20%, որը միջինում կբարձրացնի կենսաթոշակները 3000-3500 դրամի սահմաններում»,-հայտարարել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նա ընդգծել է, որ հետվճարի համակարգը թույլ է տալիս բոլոր նպաստառուներին իրենց իսկ ձեռքով բարձրացնել կենսաթոշակը և նպաստը, նաև նպաստում է ստվերի վերացմանը հանրապետությունում. «Միջին հետվճարը 12%-ի դեպքում 4100 դրամ է, և քաղաքացիները, որ ստանում են հետվճար, կարող են ինքնուրույն կատարելով անկանխիկ առևտուր՝ բարձրացնել կենսաթոշակները և նպաստները»։

Пенсии повысятся на 3000–3500 драмов: Торосян
«С 1 января 2026 года мы пересмотрим пределы кэшбэка. Вместо действующих 12% будет установлено 20%, что в среднем увеличит пенсии на 3000–3500 драмов», — заявил министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян.
Он подчеркнул, что система кэшбэка позволяет всем получателям пособий своими руками повышать как пенсии, так и социальные выплаты, а также способствует сокращению теневой экономики в стране.
«Средний кэшбэк при 12% составляет 4100 драмов, и граждане, которые получают возврат, могут самостоятельно, совершая безналичные покупки, повышать размер своих пенсий и пособий», — отметил министр.