Փողերի լվացումից մինչև զանգվածային ոչնչացման զենք․ ԵԽ փորձագետները Հայաստանում են
Մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի Մանիվալ հանձնախմբի կողմից ՀՀ փողերի լվացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման և զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման դեմ պայքարի համակարգի 6-րդ փուլի գնահատման շրջանակներում գնահատող խմբի այցը Հայաստան:
Այցի նպատակն է գնահատել, թե որքա՞ն արդյունավետ է ՀՀ-ն կիրառում միջազգային ստանդարտները՝ փողերի լվացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման և զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման դեմ պայքարի ոլորտներում: Հանդիպման առաջին օրը գնահատող խումբը ՀՀ-ում փողերի լվացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման և զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման դեմ պայքարի հարցերով միջգերատեսչական հանձնաժողովի (Միջգերատեսչական հանձնաժողով) անդամների հետ քննարկել է երկրում առկա փողերի լվացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման, ինչպես նաև զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման ռիսկերի վերաբերյալ հարցեր:
Գնահատող խումբը նաև հանդիպում է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ, Միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ Մարտին Գալստյանի հետ։
Գնահատող խումբը Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվելու մինչև հոկտեմբերի 10-ը, որի շրջանակներում նախատեսվում են հանդիպումներ փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի համակարգի իրավասու բոլոր գերատեսչությունների, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ:

From money laundering to weapons of mass destruction: Council of Europe experts in Armenia
The visit of the assessment team to Armenia, within the framework of the 6th round of the Council of Europe's Moneyval Committee assessment of the RA system for combating money laundering, terrorist financing, and the financing of weapons of mass destruction, has begun.
The purpose of the visit is to assess how effectively the RA applies international standards in the areas of combating money laundering, terrorist financing, and the financing of weapons of mass destruction. On the first day of the meeting, the assessment team discussed with the members of the Interdepartmental Commission on Combating Money Laundering, Terrorist Financing, and the Financing of Weapons of Mass Destruction in the Republic of Armenia (Interdepartmental Commission) issues related to the risks of money laundering, terrorist financing, as well as the financing of weapons of mass destruction in the country.
The assessment team also met with Martin Galstyan, Chairman of the Central Bank of the Republic of Armenia, and the Chairman of the Interdepartmental Commission.
The assessment team will be in the Republic of Armenia until October 10, during which meetings are planned with all competent departments of the system for combating money laundering and terrorist financing, as well as representatives of the private sector.