«Մարտի 1»-ի գործը հրապարակային է, ամեն ինչ նկարագրված է. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ շահագրգռված է «Մարտի 1»-ի գործում. «Բայց այդ շահագրգռվածությունը տասնապատիկ կաշկանդվածություն է ինձ համար, որ չլինի, թե՝ վարչապետ եմ և այդ կարգավիճակի բերումով ազդեցություն եմ գործում, ինչը նույնպես խնդրահարույց է»։
Նա նշել է, որ ուրախ է «Մարտի 1»-ի գործով ՄԻԵԴ որոշման համար. «Մենք ունենք դիլեմաներ՝ ինչպես ենք պաշտպանում ժողովրդավարությունը, որ չստացվի ժողովրդավարությունը պաշտպանելու ներքո բռնապետություն ենք հաստատում։ Սրանք լուրջ դիլեմաներ են»,- ասել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ «Մարտի 1»-ի քրգործերը հրապարակային են. «Ամեն ինչ նկարագրված է՝ ապօրինի խմբերի ձևավորումը, նրանց վճարումը, ով ում փող տվեց, ոնց տվեց։ Այլ բան, որ դատական հարթության մեջ այդ ամենը պետք է արձանագրվի օրինական ձևով»։
Վարչապետն ասել է, որ ինքը համաձայն չի եղել Ռոբերտ Քոչարյանի արդարացման հետ։
«Բայց մենք պետության ինստիտուցիոնալ կայացում ուզո՞ւմ ենք, թե չենք ուզում: ՄԻԵԴ-ի որոշումները շատ լուրջ պետք է ազդակ դառնա, որ ոչ, մեր դատաիրավական համակարգը լուրջ պրոբլեմներ ունի: Ես դատարան եմ փորձել շրջափակել, ես դատական համակարգով եմ փորձել հեղափոխություն անել, օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ ճանապարհով դա չի ստացվել, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չպետք է շարունակենք»,-ասել է Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ ՄԻԵԴ-ը արձանագրել էր, որ 2008 թ. մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ պետությունը խախտել է իր քաղաքացիների կյանքի իրավունքը և չի կատարել արդյունավետ քննության պարտավորությունը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has announced that he is interested in the March 1 case. "But that interest is tenfold more of a constraint for me, so that it doesn't happen that I am the prime minister and I exert influence due to that status, which is also problematic."
He noted that he is happy with the ECHR decision in the March 1 case. "We have dilemmas: how do we protect democracy, so that we don't establish a dictatorship under the guise of protecting democracy. These are serious dilemmas," he said.
According to the Prime Minister, the March 1 criminal cases are public. "Everything is described: the formation of illegal groups, their payments, who gave money to whom, and how they gave it. Another thing is that all this must be recorded legally in the judicial sphere."
The Prime Minister stated that he disagreed with Robert Kocharyan's acquittal.
"But do we want the institutional establishment of the state or not? The decisions of the ECHR should be a serious signal that our judicial system has significant problems. I tried to block the court, I tried to make a revolution through the judicial system, objectively or subjectively it did not work, but that does not mean that we should not continue," Pashinyan said.
Let us recall that the ECHR had recorded that during the events of March 1, 2008, the state violated the right to life of its citizens and failed to fulfill its obligation to conduct an adequate investigation.