Մերձավանում տեղի ունեցած սպանության դեպքով ձերբակալվել է 1 անձ․ ՔԿ (լուսանկարներ)
Մերձավանում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ և ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված մեծածավալ համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցանք կատարելու անմիջականորեն ծագած կասկածի հիմքով ձերբակալվել և նախաքննական մարմին է ներկայացվել մեկ անձ, հայտնում են ՔԿ-ից։
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում ձերբակալվածին պատկանող շինությունում հայտնաբերվել են Քրեական օրենսգրքով արգելված՝ արարքին վերջինիս առնչությունը հաստատող բացահայտ հետքեր, այդ թվում՝ հանցագործության կատարման պահին օգտագործված դիմակը, ձեռնոցները, կոշիկները, բաճկոնը, գիշերային տեսանելիության սարքը, որոնք վերջինս փորձել է այրման եղանակով ոչնչացնել:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարվում են բազմաթիվ ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու, այդ թվում՝ հանցագործության գործիք հանդիսացող ինքնաձիգը հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Քննչական կոմիտեն հավաստիացնում է, որ օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններն ամբողջությամբ տիրապետում են օպերատիվ իրավիճակին, իսկ նախաքննական մարմինը Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված թույլատրելի գործիքակազմի կիրառմամբ ձեռնարկելու է անհրաժեշտ միջոցներ՝ քրեական պատասխանատվության անխուսափելիության սկզբունքը կենսագործելու, ինչպես նաև նախաքննության համակողմանիությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով քրեական վարույթի հանրային հնչեղությունը՝ Քննչական կոմիտեն քննության արդյունքների վերաբերյալ օրենքով նախատեսված թույլատրելիության սահմաններում պարբերաբար հանդես կգա հաղորդագրությամբ:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

В ходе предварительного расследования уголовного производства, начатого по факту убийства в Мердзаване, в результате широкомасштабных комплексных оперативно-розыскных мероприятий, проведённых сотрудниками МВД и СНБ РА, на основании прямых подозрений в совершении преступления был задержан и передан в следственные органы один человек, сообщает Следственный комитет.
В ходе неотложных действий, проведённых в рамках предварительного расследования уголовного производства, в здании, принадлежащем задержанному, были обнаружены запрещённые Уголовным кодексом вещественные доказательства, подтверждающие его причастность к совершённому деянию, включая маску, перчатки, обувь, куртку и прибор ночного видения, использованные при совершении преступления, которые он пытался уничтожить путём сожжения.
В ходе предварительного расследования проводятся многочисленные доказательные и процессуальные действия для полного выяснения всех обстоятельств дела, включая обнаружение огнестрельного оружия, являющегося орудием преступления.
Следственный комитет заверяет, что органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, полностью контролируют оперативную ситуацию, а следственный орган с применением допустимого инструментария, предусмотренного Уголовно-процессуальным кодексом, предпримет необходимые меры для реализации принципа неотвратимости уголовной ответственности, а также для обеспечения всесторонности предварительного расследования.
Учитывая широкий общественный резонанс уголовного производства, Следственный комитет в рамках допустимых законом полномочий будет регулярно информировать о результатах расследования.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в установленном Уголовно-процессуальным кодексом порядке судом законной силы.