ՇՄ նախարար Համբարձում Մաթևոսյանի Նյու Յորք այցը եզրափակվել է բացառիկ կարևորության իրադարձությամբ․ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ ի դեմս շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանի, և Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի քարտուղարությունը՝ ի դեմս կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շոմեյքերի, ստորագրել են համաձայնագիր, որով Հայաստանը ստանձնում է 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ը հյուրընկալել Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի տասնյոթերորդ, Կարթագենյան արձանագրության կողմերի համաժողովի քսաներորդ և Նագոյայի արձանագրության կողմերի վեցերորդ հանդիպումները։
«Սա իրավական պարտավորություն է, որով ամրագրվում է Հայաստանի պատրաստակամությունը և պատասխանատվությունը համաժողովի կազմակերպման հարցում։ Համաձայնագրով երկիրը պարտավորվում է ապահովել համաժողովի անցկացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, անվտանգությունն ու կազմակերպչական աջակցությունը։ Այս դրույթները կոչված են երաշխավորելու միջոցառման բարձր մակարդակով անցկացումը և ամուր հիմք ստեղծելու Հայաստանի և ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի քարտուղարության արդյունավետ համագործակցության համար։ Փաստաթուղթը հստակ սահմանում է երկու կողմերի՝ Հայաստանի կառավարության և Կենսաբանական բազմազանության կոնվենցիայի քարտուղարության դերերն ու պարտականությունները՝ հնարավորություն ընձեռելով ապահովելու միջազգային ամենախոշոր բնապահպանական համաժողովի սահուն իրականացումը։
COP17-ը համախմբելու է տասնյակ երկրների ղեկավարների, նախարարների, գիտնականների, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների։ Հայաստանի հյուրընկալումը երկրի համար հնարավորություն է ստեղծելու աշխարհին ներկայացնելու ոչ միայն իր հարուստ կենսաբազմազանությունն ու բնության պահպանության նախաձեռնությունները, այլև իր կարողությունները որպես միջազգային կարևոր միջոցառումների վստահելի կազմակերպիչ։ 2026 թվականին Հայաստանը դառնալու է գլոբալ բնապահպանական օրակարգի կենտրոն՝ ստեղծելով նոր հարթակ միջազգային կապերի ամրապնդման և համատեղ նախաձեռնությունների առաջխաղացման համար»,- նշում են նախարարությունից։

The visit of Minister of Environment Hambardzum Matevosyan to New York was concluded with an event of exceptional importance: within the framework of the 80th session of the UN General Assembly, the Government of the Republic of Armenia, represented by Minister of Environment Hambardzum Matevosyan, and the Secretariat of the Convention on Biological Diversity, represented by the Executive Secretary of the Convention Astrid Shoemaker, signed an agreement by which Armenia undertakes to host the seventeenth meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity, the twentieth meeting of the Conference of the Parties to the Cartagena Protocol, and the sixth meeting of the Parties to the Nagoya Protocol from 18 to 30 October 2026.
“This is a legal obligation that enshrines Armenia’s readiness and responsibility in organizing the conference. Under the agreement, the country undertakes to provide the necessary infrastructure, security, and organizational support for the conference. These provisions are designed to ensure the high-level holding of the event and to create a solid foundation for practical cooperation between Armenia and the Secretariat of the UN Convention on Biological Diversity. The document clearly defines the roles and responsibilities of both parties, the Government of Armenia and the Secretariat of the Convention on Biological Diversity, enabling the smooth implementation of the largest international environmental conference.
COP17 will bring together dozens of heads of state, ministers, scientists, international organizations, and representatives of civil society. Hosting Armenia will create an opportunity for the country to present itself to the world not only as a hub of rich biodiversity and nature conservation initiatives, but also as a reliable organizer of important international events. In 2026, Armenia will become the center of the global environmental agenda, creating a new platform for strengthening international ties and promoting joint initiatives, ”the ministry notes.