ՇՄ նախարար Համբարձում Մաթևոսյանի Նյու Յորք այցը եզրափակվել է բացառիկ կարևորության իրադարձությամբ․ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ ի դեմս շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանի, և Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի քարտուղարությունը՝ ի դեմս կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շոմեյքերի, ստորագրել են համաձայնագիր, որով Հայաստանը ստանձնում է 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ը հյուրընկալել Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի տասնյոթերորդ, Կարթագենյան արձանագրության կողմերի համաժողովի քսաներորդ և Նագոյայի արձանագրության կողմերի վեցերորդ հանդիպումները։
«Սա իրավական պարտավորություն է, որով ամրագրվում է Հայաստանի պատրաստակամությունը և պատասխանատվությունը համաժողովի կազմակերպման հարցում։ Համաձայնագրով երկիրը պարտավորվում է ապահովել համաժողովի անցկացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները, անվտանգությունն ու կազմակերպչական աջակցությունը։ Այս դրույթները կոչված են երաշխավորելու միջոցառման բարձր մակարդակով անցկացումը և ամուր հիմք ստեղծելու Հայաստանի և ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի քարտուղարության արդյունավետ համագործակցության համար։ Փաստաթուղթը հստակ սահմանում է երկու կողմերի՝ Հայաստանի կառավարության և Կենսաբանական բազմազանության կոնվենցիայի քարտուղարության դերերն ու պարտականությունները՝ հնարավորություն ընձեռելով ապահովելու միջազգային ամենախոշոր բնապահպանական համաժողովի սահուն իրականացումը։
COP17-ը համախմբելու է տասնյակ երկրների ղեկավարների, նախարարների, գիտնականների, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների։ Հայաստանի հյուրընկալումը երկրի համար հնարավորություն է ստեղծելու աշխարհին ներկայացնելու ոչ միայն իր հարուստ կենսաբազմազանությունն ու բնության պահպանության նախաձեռնությունները, այլև իր կարողությունները որպես միջազգային կարևոր միջոցառումների վստահելի կազմակերպիչ։ 2026 թվականին Հայաստանը դառնալու է գլոբալ բնապահպանական օրակարգի կենտրոն՝ ստեղծելով նոր հարթակ միջազգային կապերի ամրապնդման և համատեղ նախաձեռնությունների առաջխաղացման համար»,- նշում են նախարարությունից։

Визит министра окружающей среды Амбарцума Матевосяна в Нью-Йорк завершился событием исключительной важности. В рамках 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН правительство Республики Армения в лице министра окружающей среды Амбарцума Матевосяна и Секретариат Конвенции о биологическом разнообразии в лице Исполнительного секретаря Конвенции Астрид Шомейкер подписали соглашение, по которому Армения берет на себя обязательство принять с 18 по 30 октября 2026 года 17-ю Конференцию сторон Конвенции о биологическом разнообразии, 20-ю Конференцию сторон Картахенского протокола и 6-ю Конференцию сторон Нагойского протокола.
Это юридическое обязательство, которое закрепляет готовность и ответственность Армении по организации конференции. Соглашением страна обязуется обеспечить необходимую инфраструктуру, безопасность и организационную поддержку для проведения конференции. Эти положения призваны гарантировать проведение мероприятия на высоком уровне и создать прочную основу для эффективного сотрудничества Армении и Секретариата Конвенции ООН о биологическом разнообразии. Документ чётко определяет роли и обязанности обеих сторон — правительства Армении и Секретариата Конвенции о биологическом разнообразии, предоставляя возможность обеспечить плавное проведение крупнейшей международной экологической конференции.
COP17 соберёт десятки руководителей стран, министров, учёных, представителей международных организаций и гражданского общества. Приём конференции в Армении создаёт возможность представить миру не только её богатое биологическое разнообразие и инициативы по охране природы, но и её возможности как надёжного организатора международных важнейших мероприятий. В 2026 году Армения станет центром глобальной экологической повестки, создавая новую платформу для укрепления международных связей и продвижения совместных инициатив, — отмечают в министерстве.