Հոկտեմբերի 2-6-ն Ինդոնեզիայի մայրաքաղաք Ջակարտայում կայանալու է սամբոյի պատանիների ու երիտասարդների աշխարհի առաջնությունը, որին մասնակցելու է նաև Հայաստանը։ Տարվա կարևորագույն մարզական միջոցառմանը լավագույնս ներկայանալու համար Հայաստանի սամբոյի հավաքականը տասնօրյա ուսումնամարզական հավաք է անցկացրել Գյումրիում։
Սեպտեմբերի 26-ին Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպում է ունեցել հավաքականի մարզիկների և մարզչական կազմի, այդ թվում՝ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վովիկ Խոջայանի և պատանիների, երիտասարդների հավաքականի մարզիչ Հայկ Ավետիսյանի հետ։
Հանգամանալից ամփոփվել է կատարված աշխատանքը, տրվել են վերջին ու կարևոր խորհուրդները, կարևորվել են մարզիկների ֆիզիկական, հոգեբանական, կարգապահական ընդհանուր պատրաստվածությունը և պատասխանատու վերաբերմունքը ցանկացած գոտեմարտի, ցանկացած մարզական դրվագի հանդեպ, որն էլ, ըստ էության, ուսումնամարզական հավաքի գլխավոր նպատակն էր։
Հայկական սամբոյի պատասխանատուները վստահ են, որ մեր պատանի ու երիտասարդ մարզիկները պատրաստ են չեմպիոնության և մրցանակների համար դժվարին պայքարին։

The World Junior and Youth Sambo Championship will be held in Jakarta, the capital of Indonesia, from October 2 to 6, during which Armenia will also participate. To present itself at the most important sporting event of the year in the best possible light, the Armenian sambo team held a ten-day training camp in Gyumri.
On September 26, Mkhitar Hayrapetyan, Executive Director of the Sambo Federation of Armenia, met with the team’s athletes and coaching staff, including the team’s head coach, Vovik Khojayan, and the coaches of the junior and youth teams, Hayk Avetisyan.
The work done was summarized in detail, and the latest and most important advice was provided. The athletes’ physical, psychological, and general disciplinary readiness, as well as their responsible attitude towards any wrestling match or sporting event, were emphasized, which, in fact, was the primary goal of the training camp.
Those responsible for Armenian sambo are confident that our young and talented athletes are ready for the arduous struggle for championships and awards.