Սույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) հայաստանյան առաքելության ղեկավար Ալեքսանդր Թիմանին և ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Ումանգ Ռավաթին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկվել են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման հիմնահարցերը, մասնավորապես՝ նոր ատոմակայանի կառուցման հնարավոր ծրագիրը, վերջինիս սակագնային քաղաքականության կառուցվածքը, ինքնավար էներգաարտադրողների կարգավորումները և սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագներին առնչվող հարցերը։
Նշվել է, որ Հայաստանում դիտարկվում է նոր ատոմակայանի կառուցման ծրագիր, որի նպատակն է երկարաժամկետ հեռանկարում ապահովել երկրի էներգետիկ անվտանգությունը և կայուն էլեկտրամատակարարումը։ Կարևորվել են ներդրումային հնարավորությունները, ֆինանսական կայունության և թափանցիկ սակագնային քաղաքականության հարցերը։

В Армении рассматривается программа строительства новой АЭС
22 сентября председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Месроп Месропян встретился с главой армянской миссии Международного валютного фонда Александром Тиманиным и постоянным представителем МВФ Умангом Раватом.
На встрече обсуждались ключевые вопросы развития энергетического сектора Армении, в частности — возможная программа строительства новой атомной электростанции, структура тарифной политики, регулирование деятельности независимых производителей энергии и вопросы, связанные с тарифами на электроэнергию для потребителей.
Отмечалось, что проект новой АЭС рассматривается как стратегическая мера, призванная в долгосрочной перспективе обеспечить энергетическую безопасность страны и стабильное электроснабжение. Особое внимание уделялось инвестиционным возможностям, финансовой устойчивости и прозрачности тарифной политики.