Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է «Save Armenia» հուդայա-քրիստոնեական միության պատվիրակությանը:
ԱԽ քարտուղարը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և կարևորել համագործակցության շարունակականությունը:
Պատվիրակության անդամների խնդրանքով Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման ուղղությամբ հետագա քայլերի վերաբերյալ Հայաստանի տեսլականը, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» ծրագրի կարևորությունը՝ տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայման համատեքստում:

The Secretary of the Security Council presented the importance of the "Trump Way" program
On September 24, Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of the Republic of Armenia, received the delegation of the Save Armenia Judeo-Christian Union.
The Secretary of the Security Council welcomed the delegation’s visit to Armenia and highlighted the importance of continuing cooperation.
At the request of the delegation members, Armen Grigoryan presented the agreements reached in Washington during the process of normalizing relations between Armenia and Azerbaijan, Armenia’s vision for further steps towards the institutionalization of peace, and the importance of the “Trump Path for International Peace and Prosperity” program in the context of expanding regional connectivity.
In the second part of the meeting, the Secretary of the Security Council answered the questions of those present.