Այսօր Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին։ Դեսպանը շնորհավորել է նախարարին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և վերահաստատել Հայաստանի ու Իտալիայի միջև աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության կարևորությունը։
Դեսպանը շեշտել է աշխատանքի հիմնարար դերը՝ հիշեցնելով, որ այն ամրագրված է Իտալիայի Սահմանադրության մեջ։ Նախարար Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն էլ առաջնահերթություն է տալիս աշխատանքին՝ որպես աղքատության հաղթահարման և մարդկանց ինքնուրույն կյանքի կարևոր նախապայման։
Նախարարն ընդգծել է, որ վերջին յոթ տարիներին Հայաստանում ստեղծվել է շուրջ 200 հազար նոր աշխատատեղ, ինչը մեծ հնարավորություն է ստեղծում քաղաքացիների բարեկեցության բարձրացման համար։ Միաժամանակ, նախարարն արձանագրել է պետության շարունակական հոգածության կարևորությունը՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց և այլ խոցելի խմբերի ներկայացուցիչների նկատմամբ՝ ապահովելու վերջիններիս սոցիալական լիարժեք ներառումը։
Կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ և բազմակողմ օրակարգին վերաբերող այլ հարցեր՝ արձանագրելով համագործակցության շարունակականության կարևորությունը։

Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян принял чрезвычайного и полномочного посла Италии в Армении Алессандро Ферранти. Дипломат поздравил министра с назначением и подтвердил важность сотрудничества между двумя странами в сфере занятости и социальной защиты.
Ферранти подчеркнул фундаментальную роль труда, напомнив, что она закреплена в Конституции Италии. В свою очередь Арсен Торосян отметил, что правительство Армении также рассматривает труд как главный инструмент борьбы с бедностью и важнейшее условие самостоятельной жизни граждан.
Министр сообщил, что за последние семь лет в Армении создано около 200 тысяч новых рабочих мест, что открывает большие возможности для повышения благосостояния населения. При этом он подчеркнул необходимость постоянной поддержки со стороны государства людей с инвалидностью и других уязвимых групп для их полноценной социальной интеграции.
Стороны также обсудили вопросы двусторонней и многосторонней повестки, отметив важность продолжения сотрудничества.