Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է Մերիդիան միջազգային կենտրոնում անցկացված միջոցառմանը, որը նվիրված էր արհեստական բանականության և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման ուղղություններին։
Միջոցառման շրջանակում նախագահ Խաչատուրյանը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի և մեր տարածաշրջանի առանձնահատկությունները։ Նա ընդգծել է օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրման պատմական նշանակությունը՝ այն համարելով մեր երկրի անվտանգության, կայունության և տնտեսական զարգացման համար կարևոր քայլ։
Նախագահը հատուկ ուշադրություն է հրավիրել նաև նույն օրը ստորագրված Հայաստան-ԱՄՆ համագործակցության հուշագրերի վրա՝ ընդգծելով, որ դրանք նոր դարաշրջան են բացում երկու երկրների միջև բարձր տեխնոլոգիաների և նորարարության ոլորտում համագործակցության համար։
Ելույթում Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանը հետևողականորեն շարժվում է բարձր տեխնոլոգիական և թվային զարգացման ուղիով՝ ձևավորելով մրցունակ միջավայր ներդրումների համար։ Նա ներկայացրել է մեր երկրի տնտեսական զարգացման առանձնահատկությունները և նորարարական նախագծերում ներդրումների լայն հնարավորությունները։
Նախագահի խոսքով՝ Հայաստանի նպատակն է դառնալ տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոն, որտեղ արհեստական բանականության և թվային լուծումների կիրառումը կնպաստի ոչ միայն տնտեսական աճին, այլև հասարակության կյանքի որակի բարելավմանը։

President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan, who is in New York on a working visit, participated in an event held at the Meridian International Center, which was dedicated to the development directions of artificial intelligence and the high-tech sector.
Within the framework of the event, President Khachaturyan delivered a speech, highlighting the unique characteristics of Armenia and our region. He emphasized the historical significance of the initialing of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan on August 8, considering it an essential step for the security, stability, and economic development of our country.
The President also drew special attention to the Armenia-US cooperation memorandum signed on the same day, emphasizing that it marks a new era of cooperation between the two countries in the fields of high technology and innovation.
In his speech, Vahagn Khachaturyan emphasized that Armenia is consistently moving along the path of high-tech and digital development, forming a competitive environment for investments. He presented the peculiarities of our country's economic growth and the vast opportunities for investments in innovative projects.
According to the President, Armenia's goal is to become a regional technology hub, where the application of artificial intelligence and digital solutions will contribute not only to economic growth but also to improving the quality of life for society.