Հայտնի ռուս երգիչ Օլեգ Գազմանովը ցանկանում է վերադարձնել իր թոշակի համար կուտակած գումարը, որը փոխանցել էր այժմ խարդախության գործերով մեղադրվող Գևորգ Սարկիսյանին. РИА Новости-ին հայտնել է Գազմանովի ընտանիքի փաստաբան Ռոման Կուզմինը։
Ըստ փաստաբանի՝ 2019 թվականին Օլեգ Գազմանովն ու նրա կինը՝ Մարինա Անատոլևնան, Սարկիսյանին վարկ են տրամադրել, և դա երգչի ամբողջ կյանքի ընթացքում թոշակի համար կուտակած գումարն էր։ Նաև նշել է, որ Սարկիսյանը դեռ 2016 թվականից սկսել էր մտնել Գազմանովների ընտանիքի շրջապատ՝ փորձելով արժանանալ նրանց վստահությանը․ «Իրականում նա օգտվել է նրանց վերաբերմունքից ու ստացել գումար։ Մեկ տարի անց, երբ պահանջվել է վերադարձնել վարկը, Սարկիսյանը հայտարարել է՝ գումար այլևս չկան։ Նա անհասկանալի տեղ է դրանք ներդրել։ Իսկ մենք չենք ներդրել, պարզապես նրան վարկ ենք տվել», - РИА Новости-ին ասել է Կուզմինը։
Հետագայում, ըստ փաստաբանի, Սարկիսյանը պատճառաբանել է՝ սկզբում համավարակով, ապա նաև ՍВО-ի (Հատուկ ռազմական գործողություն) պատճառով՝ ասելով, որ չի կարող գումարները փոխանցել ԱՄՆ-ից, որտեղ ապրում է։ Ըստ փաստաբանի՝ Սարկիսյանը, թեև Ռուսաստանի քաղաքացի է, բայց վերջին տարիներին ապրել է ԱՄՆ-ում։ Այնտեղ ունի ընտանիք, տուն, գույք։ Սկզբում դատարանը նրան կալանավորել էր, սակայն ավելի ուշ որոշումը փոխվել է, և նա տնային կալանքի տակ է հայտնվել։ Հետագայում Սարկիսյանին կրկին կալանավորել են արդեն երկրորդ խարդախության գործով, որի տուժողները, ըստ Կուզմինի, Գազմանովի ընկերներն են։

Газманов доверил все сбережения обвиняемому в мошенничестве
Известный российский певец Олег Газманов хочет вернуть накопленные для пенсии деньги, которые передал Георгу Саркисяну, ныне обвиняемому по делам о мошенничестве, сообщил РИА Новости адвокат семьи Газманова Роман Кузьмин.
По словам адвоката, в 2019 году Олег Газманов и его жена Марина Анатольевна предоставили Саркисяну заем — это были все накопления певца за всю жизнь для пенсии. Он также отметил, что Саркисян еще с 2016 года начал входить в окружение семьи Газмановых, стараясь завоевать их доверие: «На самом деле он воспользовался их отношением и получил деньги. Через год, когда потребовался возврат займа, Саркисян заявил, что денег больше нет. Он вложил их в непонятное место. А мы не инвестировали — просто дали ему в долг», — сказал Кузьмин РИА Новости.
Позднее, по словам адвоката, Саркисян ссылался сначала на пандемию, а затем на СВО (Специальную военную операцию), утверждая, что не может перевести средства из США, где проживает. Несмотря на то что Саркисян является гражданином России, последние годы он жил в США, где у него семья, дом и имущество. Изначально суд поместил его под арест, но позже мера была изменена на домашний арест. Впоследствии Саркисян снова был арестован уже по второму делу о мошенничестве, потерпевшими по которому, по словам Кузьмина, стали друзья Газманова.