Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Հայաստանի պատմության թանգարան, որտեղ ծանոթացել է «Սրբազան երկխոսություն․ Լուվրից Հայաստանի պատմության թանգարան» խորագրով միջազգային ցուցահանդեսին ներկայացված նմուշներին:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Լուվրի թանգարանի նախագահ-տնօրեն Լորանս դե Կարը և Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը։
Ցուցահանդեսը բացվել է ՀՀ անկախության տոնին՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի և Փարիզի Լուվրի թանգարանի համագործակցությամբ, ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։
Լուվրի թանգարանի հավաքածուից տասնվեց ուշագրավ արևելաքրիստոնեական գլուխգործոց երկխոսության ձևաչափով ցուցադրված է Հայաստանի պատմության թանգարանի հարուստ հավաքածուներից հատուկ առանձնացված ընտրանու հետ: Ներկայացված են 4-րդ դարից մինչև 19-րդ դարն ընդգրկող գլուխգործոցներ՝ ապակու և փայտարվեստի օրինակներ, քարից քանդակներ՝ խաչքարեր, ճարտարապետական բեկորներ, ոսկերչական բացառիկ աշխատանքներ, ինչպես նաև եկեղեցական հանդերձանք, վարագույրներ, սպասք և սրբապատկերներ:
Երկու հավաքածուների համատեղ ցուցադրությունը նպատակ ունի ընդգծելու Հայաստանի և քրիստոնյա Արևելքի բազմադարյա գեղարվեստական ժառանգության ամբողջ հարստությունն ու բազմազանությունը։ Ըստ կազմակերպիչների՝
ցուցահանդեսով սկիզբ է դրվելու Հայաստանի պատմության թանգարանի և Լուվրի թանգարանի համագործակցության նոր ձևաչափին՝ հիմնված անցյալ տարի երկու հաստատությունների միջև կնքված հուշագրի վրա։

The Prime Minister visited the exhibition "Sacred Dialogue: From the Louvre to the History Museum of Armenia"
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the History Museum of Armenia, where he got acquainted with the exhibits presented at the international exhibition titled “Sacred Dialogue: From the Louvre to the History Museum of Armenia.”
The opening of the exhibition was also attended by the Speaker of the National Assembly, Alain Simonyan, the Chief of Staff of the Prime Minister, Arayik Harutyunyan, the Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, the Minister of Education, Science, Culture, and Sports, Jeanne Andreasyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to the Republic of Armenia, Olivier Decotigny, the President-Director of the Louvre Museum, Laurence de Carre, and the Director of the History Museum of Armenia, Davit Poghosyan.
The exhibition opened on the Independence Day of the Republic of Armenia, in cooperation with the History Museum of Armenia and the Louvre Museum in Paris, with the support of the Ministry of Culture, Sports, and Tourism.
Sixteen remarkable Eastern Christian masterpieces from the Louvre Museum collection are exhibited in a dialogue format with a specially selected selection from the rich collections of the History Museum of Armenia. Masterpieces from the 4th to the 19th centuries are presented: examples of glass and woodwork, stone sculptures - khachkars, architectural fragments, exclusive jewelry works, as well as church vestments, curtains, dishes, and icons.
The joint exhibition of the two collections aims to highlight the full richness and diversity of the centuries-old artistic heritage of Armenia and the Christian East. According to the organizers,
The exhibition will mark the beginning of a new format of cooperation between the History Museum of Armenia and the Louvre Museum, based on the memorandum signed between the two institutions last year.