Հայաստանը նշում է Անկախության օրը
1991թ. սեպտեմբերի 21-ին, Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրի դրույթներից ելնելով, խորհրդարանը որոշեց հանրապետության տարածքում անցկացնել հանրաքվե՝ ԽՍՀՄ-ի կազմից դուրս գալու և անկախանալու նպատակով։
Հանրապետության բնակչության ճնշող մեծամասնությունը՝ քվեարկության իրավունք ունեցողների 94,39 տոկոսը կամ 2 մլն 43 հազար մարդ «Այո» ասաց անկախությանը։ Հանրաքվեի արդյունքների հիման վրա 1991թ. սեպտեմբերի 23-ին հանրապետության Գերագույն խորհուրդը Հայաստանը հռչակեց անկախ պետություն։
1991 թ. ընթացքում 48 պետություն ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը: 1992-ի մարտի 2-ին արդեն մեր երկիրը դարձավ ՄԱԿ-ի լիիրավ անդամ։

Armenia celebrates Independence Day
On September 21, 1991, based on the provisions of the Declaration of Independence of Armenia, the parliament decided to hold a referendum on the territory of the republic to secede from the USSR and become independent.
The overwhelming majority of the population of the republic, 94.39 percent of those eligible to vote, or 2 million 43 thousand people, said “Yes” to independence. Based on the results of the referendum, on September 23, 1991, the Supreme Council of the republic declared Armenia an independent state.
In 1991, 48 states recognized the independence of the Republic of Armenia. On March 2, 1992, our country became a full member of the UN.